|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zwyrodnienia stawów, zwichnięia i skręcenia

Jedną z częściej występujących chorób z jakimi spotyka się ortopeda jest choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią około 2 milionów osób. Są to głównie ludzie starsi, powyżej 60 roku życia, w większości kobiety. Choroba rozwija się najczęściej w stawach biodrowych, kolanowych oraz w kręgosłupie.

Posłuchaj:

Prof. Julian Dutka

Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa


Dotyczy głównie chrząstek stawowych, które stają się coraz cieńsze z powodu nadmiernej utraty wody. W konsekwencji staw pozbawiony zostaje „amortyzatora”, jego części ulegają uszkodzeniu, którego skutkiem jest ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie i ograniczenie ruchliwości. W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie niefarmakologiczne, które polega na utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz ćwiczeniach fizycznych zwiększających zakres ruchu danego stawu i wzmacniających otaczające go mięśnie.

W bólu stosuje się działanie temperaturą: krioterapię lub rozgrzewanie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a także zawierających glukozaminę, która odbudowuje chrząstkę stawową.

W zaawansowanym stadium choroby przeprowadza się leczenie chirurgiczne polegające na wszczepieniu protezy stawu lub stałym usztywnieniu go.

Jak zmniejszyć ból kręgosłupa, o czym może świadczyć ból kolan i dlaczego bolą mnie kolana po bieganiu? - m.in. na te pytania Katarzynie Pelc odpowiada prof. Julian Dutka, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ordynator oddziału Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej w Specjalistycznym Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

100%
0%