|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zapraszamy do wód: Wieliczka

Lecznicze właściwości soli znane były już w starożytności. Nic dziwnego, przecież sól to jeden z elementów niezbędnych do życia dla każdego żywego organizmu. O wykorzystaniu wielickiej soli w medycynie pisali zwiedzający kopalnię wielicką humaniści, zalecając stosowanie medykamentów na bazie soli przy szeregu dolegliwości. Jednak prawdziwy rozwój Wieliczki jako kurortu uzdrowiskowego następuje w XIX wieku za sprawą ówczesnego fizyka salinarnego doktora Feliksa Boczkowskiego

Posłuchaj:

fot.Uzdrowisko Kopalnia Soli "Wieliczka"

Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” to niezwykłe miejsce na skalę światową, zajmujące się leczeniem schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych w unikatowym mikroklimacie podziemnych komór solnych.

Subterraneoterapia polega na poddaniu chorych wielokrotnemu, długotrwałemu działaniu intensywnych bodźców fizycznych, biologicznych i chemicznych występujących w głębi ziemi w pustych komorach wyrobisk solnych. Obecnie jest realizowana w niewielu ośrodkach na świecie. Obok Kopalni Soli w Wieliczce są to m.in.: Solotwino na Ukrainie, Zlote Hory w Czechach i Berchtesgaden w Niemczech.

W 1963 r. w Wieliczce powstało pierwsze na świecie Towarzystwo Naukowe Klimatoterapii Podziemnej. Jego założycielem był profesor Mieczysław Skulimowski.  Pierwsze w kraju i na świecie podziemne Sanatorium Alergologiczne „Kinga” powstało w roku 1964  w Kopalni Soli w Wieliczce , a następnie w specjalnie adoptowanych podziemnych komorach solnych – szpital „Kinga”. Jedyną stosowaną metodą leczenia była subterraneoterapia wzbogacona później o rehabilitację leczniczą układu oddechowego, poprzez naukę prawidłowego oddychania. Dzięki Profesorowi Skulimowskiemu Wieliczka w 1970 r. uznana została za miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, a w 1971 r. nowa metoda leczenia uzyskała podstawy prawne.

Katarzynę Pelc po Uzdrowisku Kopalnia Soli "Wieliczka" oprowadzają - dr Magdalena Paciorek, dyrektor ds. Lecznictwa Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”,  Magdalena Kostrzon, Pełnomocnik ds. Badań Naukowych i Rozwoju i dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska

50%
50%