|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zapraszamy do wód : Piwniczna i Żegiestów

W Piwnicznej - Zdrój leczy się: schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatologiczne schorzenia narządu ruchu, schorzenia układu trawiennego. W Żegiestowie: choroby układu pokarmowego, choroby układu moczowego, choroby układu oddechowego, schorzenia narządu ruchu.

Posłuchaj:

fot. K.P

Uzdrowiskowa historia Piwnicznej - Zdroju rozpoczyna się w roku 1880. Wówczas to Juliusz Korwin Gąsiorowski - lwowski lekarz -zarekomendował do stosowania w leczeniu występujące w okolicach Piwnicznej wody mineralne. Badania nad występowaniem oraz właściwościami wód prowadzone były w całej dolinie Popradu również przez innych naukowców, a ukierunkowane były docelowo na kuracyjne zagospodarowanie źródeł naturalnych i odwiertów. Planowa działalność uzdrowiskowa zostaje podjęta w 1932 roku. Wykonano odwiert, z którego wodę kierowano bezpośrednio do Zakładu Zdrojowego. Wybudowano pijalnię i pensjonaty dla kuracjuszy, urządzono zgodnie z kurortowymi standardami Park Zdrojowy. Istniejące projekty rozwojowe przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu wznowiono funkcje uzdrowiskowe, odbudowując bazę pobytową i urządzenia. Status uzdrowiska został nadany Piwnicznej w 1967 roku.

Żegiestów to wieś uzdrowiskowa w gminie Muszyna, w powiecie nowosądeckim i województwie małopolskim. Uzdrowisko górskie, położone w Beskidzie Sądeckim w przełomie rzeki Poprad. Klimat o cechach podgórskich, umiarkowanie i silnie bodźcowy, z lokalnymi nieckami mikroklimatycznymi, moderowany przez otaczające obszary leśne. Podstawowe tworzywa uzdrowiskowe Żegiestowa to naturalne wody mineralne i klimat. Miejscowość liczy ok. 1 tys. mieszkańców.

(Mat.pras)

Po uzdrowiskach Katarzynę Pelc oprowadzają:

dr Małgorzata Altheim-Bednarz - balneolog w sanatorium Wiktor Cechini w Żegiestowie
Barbara Fiedor - menadżer w sanatorium Limba w Piwnicznej
dr Jerzy Piwkowski, Naczelny Lekarz Uzdrowiska
Jan Nobis - dyrektor Sanatorium Limba
Mariusz Oleksy, przewodnik beskidzki
 

75%
25%