|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

XIII Krakowskie Dni Dializoterapii im. Profesora Olgierda Smoleńskiego

To ogólnopolskie spotkanie lekarzy, pielęgniarek, dietetyczek, techników dializacyjnych i rehabilitantów. Potrwa od 6 do 8 września 2018 r. W magazynie "Żyj Zdrowo" także o akcji informacyjnej nt. kleszczy.

Posłuchaj:

Na zdj. R.Hareńczyk i V.Bielak

 W dniach 6 – 8 września 2018 odbędą się XIII Krakowskie Dni Dializoterapii im. Profesora Olgierda Smoleńskiego, ogólnopolskie spotkanie lekarzy, pielęgniarek, dietetyczek, techników dializacyjnych i rehabilitantów, które są konferencją Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Gala otwarcia będzie miała miejsce w Starej Zajezdni by DeSilva na Krakowskim Kazimierzu, ul. Św. Wawrzyńca 12. Sesje wykładowe zaplanowano tradycyjnie w Nowohuckim Centrum Kultury.

Program wykładów i warsztatów jest już podany na stronie www.krakowskie-dni-dializoterapii.pl.

---------------------------------------

 

Kleszcze groźne dla młodzieży - kampania edukacyjna dr n. med. Anny Prokop-Staszeckiej

 

Zagrożenie kleszczami w wakacje w mieście, na wsi i w lesie

Kleszcze atakują ludzi od przez cały rok: od lutego do listopada. Co roku prowadzonych jest mnóstwo akcji informacyjnych i opryskiwanie, a jednak zachorowalność na boreliozę drastycznie wzrosła – w ciągu 10 ostatnich lat dwukrotnie. Młodzież jest szczególnie narażona na kontakt z kleszczami podczas wakacji w lesie, niemniej jednak kleszcze są zmorą również mieszkańców miast.

Niezbędna profilaktyka i uwrażliwianie

Prowadzimy akcję informacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży oraz do ich rodziców mając nadzieję, że dzięki uwrażliwianiu najmłodszych i ich opiekunów na niebezpieczeństwo wynikające z kontaktu z kleszczami, uda się zapobiec takiemu kontaktowi lub zminimalizować skutki ukąszenia kleszczy oraz zmniejszyć zachorowania wynikające z kontaktu z kleszczami.

Środki kontaktu z młodzieżą i metody dotarcia do rodziców i opiekunów

W jaki sposób docieramy do dzieci i młodzieży przebywającej obecnie na wakacjach? To proste, prowadzimy kampanie informacyjne i kontaktujemy się z samorządami szkolnymi, hufcami harcerskimi i opiekunami kolonii, którym wysyłamy treści komunikatów, które mogą umieścić na swoich stronach i fanpage'ach oraz dedykowanych grupach w mediach społecznościowych, dzięki czemu informacja dochodzi bezpośrednio do dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Praktyczne korzyści płynące z akcji informacyjnej

W ramach akcji staramy się obalać mity dotyczące kontaktu z kleszczami, przekazywać w zrozumiały sposób rzetelne informacje dotyczące profilaktyki boreliozie oraz informować o środkach bezpieczeństwa i postępowaniu, gdy człowiek stanie się ofiarą kleszcza.

Najważniejsze informacje płynące z akcji są następujące:

Kleszcze atakują falami – największa ich aktywność przypada na miesiące: maj i wrzesień, jednak to od lutego do listopada (czyli prawie przez cały rok) mogą zaatakować ludzi zarówno w mieście jak i na wsi i w lesie;

Jasne ubrania nie odstraszają kleszczy, bo kleszcze są ślepe – reagują na zapach ludzi i zwierząt. Tylko specjalistyczne środki zapachowe odstraszają kleszcze.

Ofiarami kleszczy są zarówno ludzie jak zwierzęta – kleszcze atakują zazwyczaj ludzi spadając z drzew lub z trawy z terenów zielonych np. w parku, natomiast zwierzęta takie jak koty lub psy – z poziomu trawy i krzewów np. w parku. To właśnie sprawia, że człowiek może zostać zarażony chorobą odzwierzęcą przez kleszcza, który wcześniej miał kontakt z chorym zwierzęciem;

Środki zawierające olejki eteryczne np. lawendowe jako profilaktyka kontaktu z kleszczami są coraz mniej skuteczne, ponieważ kleszcze co roku są coraz sprytniejsze. Lepiej stosować środki chemiczne specjalnie przeznaczone do odstraszania kleszczy, np. permetrynę dla psów.

Władze miejskie co roku starają się opryskiwać tereny zielone środkami chemicznymi, jednak nie zapobiega to obecności kleszczy w mieście, bo kleszcze są coraz odporniejsze na opryskiwanie;

Po każdym kontakcie z terenem zielonym warto poprosić swojego towarzysza lub opiekuna, żeby obejrzał naszą skórę i sprawdził, czy kleszcz nie zadomowił się na naszej głowie czy na skórze na włosach, a w przypadku spaceru z kotem czy psem – dokładnie obejrzeć futerko naszego pupila. Zajmie nam to tylko chwilę, a może uchronić przed wieloma groźnymi chorobami takimi jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Gdy ukąsi nas kleszcz – zawsze dobrze skonsultować się ze specjalistą! Nie zawsze po ukąszeniu kleszcza pojawia się zaczerwienienie, a borelioza może się rozwijać niepostrzeżenie! Jeśli pojawia się zaczerwienienie – należy koniecznie skontaktować się z lekarzem!

Inne nasze akcje w ramach programu profilaktyki boreliozie i chorób odkleszczowych

Prowadzimy też kampanie edukacyjne o kleszczach i o chorobach odkleszczowych dla nauczycieli i opiekunów oraz placówek edukacyjnych, których przedstawicieli prosimy o kontakt w celu przystąpienia do programu i przeszkolenia!

 

Kontakt:

lekcjeoboreliozie@gmail.com

 

0%
0%