|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ważne dla pacjentów

Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza - już otwarte! W Magazynie rozmowa z dyr. Szpitala Klinicznego im. dr J.Babińskiego Stanisławem Kracikiem, a także z prof. Bożeną Romanowską-Dixon, okulistą i dr Piotrem Krawcem, reumatologiem. 11.października obchodziliśmy Światowy Dzień Wzroku, a 12. Światowy Dzień Reumatyzmu.

Posłuchaj:

Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza

Można już korzystać z  ambulatoryjnej, dziennej i środowiskowej opieki psychiatrycznej lub kontynuować swoje leczenie w nowoczesnym Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza - jednostce Szpitala Babińskiego w Krakowie. Na całym III piętrze budynku przy ul. Mehoffera 10 znalazły swoją siedzibę jednostki funkcjonujące w strukturach Szpitala lecz w innych lokalizacjach, przeniesione  z ul. Olszańskiej 5 (Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Dzienny Oddział Psychiatryczny Rehabilitacyjny) oraz Grzegórzeckiej (dwa Zespoły Leczenia Środowiskowego).


"W Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków-Krowodrza, tak jak w ośmiu już działających w strukturach Szpitala Babińskiego Centrach, wprowadzana jest dla każdego pacjenta opieka koordynowana. Polega ona na ścisłej współpracy lekarzy, psychologów, terapeutów i pielęgniarek  pracujących w oddziałach stacjonarnych Szpitala ze specjalistami leczącymi w oddziałach dziennych, poradniach i zespołach leczenia środowiskowego (odwiedzających pacjentów w domu), a zlokalizowanych możliwie najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta" - mówi Stanisław Kracik, dyrektor szpitala.

-----------------------------

Według danych GUS, co czwarta dorosła osoba ma problem z przeczytaniem gazety a wadę wzroku ma już ponad 50% dzisiejszej młodzieży. Oznacza to, że za chwilę będziemy musieli się zmierzyć z prawdziwą epidemią. Rocznie zaburzenia widzenia są przyczyną ok 2,5 tysiąca zwolnień zdrowotnych.


- Jesteśmy dziś bardziej narażeni na wady wzroku niż kiedyś. Obecne pokolenie jest pokoleniem okularników. Krótkowzroczność stała się epidemią naszych czasów, szczególnie u dzieci i młodzieży. Winne temu zjawisku jest przebywanie dzieci w większości czasu
w sztucznym oświetleniu i praca z bliska zamiast zabawy na dworze.  W Polsce wadę wzroku ma już ponad 50% uczącej się młodzieży. Musimy zacząć działać, by powstrzymać tę tendencję"
- mówi prof. Bożena Romanowska - Dixon, kierownik Kliniki i Katedry Okulistyki CM UJ.

----------------------------------------


Opóźnienia diagnostyczne spondyloartropatii zapalnych w Polsce sięgają nawet 10 lat. Dlatego konieczne jest poszerzenie społecznej świadomości na temat tych chorób oraz edukacja dotycząca ich leczenia.  Spondyloartropatie zapalne, do których zaliczamy łuszczycowe zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów, to wzajemnie powiązana grupa chorób reumatycznych, charakteryzująca się wspólnymi objawami klinicznymi i podobieństwem uwarunkowań genetycznych.

 


"Początkowo pacjenci bagatelizują objawy, leczą się na własną rękę, uśmierzając ból ogólnodostępnymi lekami. Decyzja o udaniu się do lekarza pojawia się wówczas, gdy ból staje się nie do zniesienia lub gdy choroba staje się widoczna utrudniając im codzienne funkcjonowanie" - mówi dr Piotr Krawiec, reumatolog, z Małopolskiego Centrum Reumatologii, Immunologii i Rehabilitacji w Krakowie

100%
0%