|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Smog, okulary i upały

W programie: - O smogu warto mówić cały rok, nie tylko jesienią i zimą. Prof. Michał Pirożyński omawia wpływ zanieczyszczeń środowiska na zdrowie. - 83 proc. Polaków używa okularów przeciwsłonecznych niezapewniających właściwej ochrony. Najczęściej kupują je w drogeriach, supermarketach lub na bazarach. Jakie okulary wybierać? - Jak przetrwać upały? - porady lek. med. Piotra Bielańskiego

Posłuchaj:

fot.pixabay

Zimą o smogu zawsze jest głośno, ale czy latem nie trzeba mówić o nim równie głośno? Wiele osób cierpi coraz bardziej na choroby dróg oddechowych i układu krążenia właśnie przez złe powietrze. Jak mogą chronić się, jak zapobiegać tym zaostrzeniom? O tym w rozmowie z prof. Michałem Pirożyńskim, specjalistą chorób płuc.

 

Eksperci alarmują, że noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów daje efekt przeciwny do zamierzonego. Do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych, istotnie zwiększając ryzyko uszkodzenia wzroku. Choć 70 proc. Polaków używa okularów przeciwsłonecznych, to większość traktuje je przede wszystkim jako dodatek modowy. Ponad połowa przy zakupie kieruje się kształtem, kolorem czy wielkością, zapominając, że walory estetyczne są drugorzędne, a kluczowe jest ograniczenie szkodliwych dla naszych oczu czynników oraz poprawa bezpieczeństwa i jakości widzenia. Więcej w materiale audio dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Rady na upały  lek. med. Piotra Bielańskiego, zastępcy kierownika SOR w Bochni

Jak sobie radzić, gdy temperatura za zewnątrz wynosi około 30 stopni C?
Jeśli to możliwe, to najlepiej nie wychodzić z domu. To dotyczy szczególnie osób starszych i dzieci, najbardziej narażonych na wysokie temperatury.
A jeśli już musimy wyjść?
To przede wszystkim należy pamiętać o nakryciu głowy, które osłania przed słońcem. Ważne, by przy takich upałach nie okrywać szczelnie wózków z małymi dziećmi  (np. tetrowymi pieluchami). Lepiej,  gdy od słońca ochroni je parasolka.  Warto pamiętać, aby obowiązkowo zabrać ze sobą butelkę wody mineralnej.
Ile wody trzeba pić w takie upały?
Co najmniej dwa litry w ciągu dnia, ale w zasadzie im więcej, tym lepiej.
Czym może grozić przebywanie w tak wysokich temperaturach?
Przede wszystkim odwodnieniem, oparzeniami skóry jeśli zbyt długo przebywamy w nieosłoniętym od słońca terenie, a w skrajnych przypadkach udarem cieplnym.
Jakie są objawy odwodnienia?
Pierwszym objawem odwodnienia jest wzmożone pragnienie. Mogą się pojawić również ból i zawroty głowy, osłabienie, spadek ciśnienia tętniczego i przyspieszone tętno oraz  gorączka. W przypadku znacznego odwodnienia może dochodzić do zaburzeń świadomości, w tym do całkowitej utraty przytomności. Niedawno zgłosił się do nas pacjent, który w największych upałach pracował w miejscu o dużym nasłonecznieniu przez trzy dni. Na szczęście po nawodnieniu doszedł do siebie bez poważnych konsekwencji dla zdrowia. Nie zawsze jednak musi się tak skończyć, dlatego, jeszcze raz apeluję, jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu, gdy jest bardzo gorąco.

 

0%
0%