|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Operacje guza oczodołu - precyzja na wagę wzroku.

Zabieg usunięcia guza spod gałki ocznej wykonuje się tylko w kilku miejscach w całym kraju. Jest specjalnością krakowskich otolaryngologów i okulistów ze Szpitala Uniwersyteckiego - zabieg trwa godzinę, maksymalnie półtorej. Jest bardzo trudny i wymaga niezwykłej delikatności.

Posłuchaj:

prof. Jacek Składzień

 

Pacjentów z guzem za gałką oczną nie ma dużo, to około 200 nowych zachorowań rocznie w całej Polsce. Operacja jest bardzo trudna, gdyż trzeba uważać na szereg czynników: nie można usunąć pacjentowi gruczołu łzowego, bo do końca życie będzie musiał wlewać do niego krople – inaczej oślepnie. Jeśli natomiast któryś z mięśni zostanie przecięty to chory będzie miał podwójne widzenie.

- Powikłania podczas operacji mogą skończyć się też ślepotą, ograniczeniem widzenia bądź nierozróżnieniem pewnych kolorów – mówi prof. Składzień.

Szpital Uniwersytecki jest pionierem w wykonywaniu takich operacji. - Lekarze w innych ośrodkach próbują, jednak z różnym skutkiem - dodaje Składzień. Operacja zwykle tra od 1,5 do 3 godzin.


Do kliniki przy ul. Śniadeckich przyjeżdżają pacjenci z całego kraju.  O tym niezwykle precyzyjnym zabiegu Katarzyna Pelc rozmawia z szefem zankomitego zespołu krakowskich lekarzy prof. Jackiem Składzieniem, ordynatorem i kierownikiem Kliniki Otolaryngologii UJ.

83%
17%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 4

Paweł Trąbka-Zawicki

Poniedziałek, 10 września 2018, 10:10

Niewątpliwie prof.Składzień jest wybitnym operatorem w rejonie oczodołu. Jednak mam wątpliwości co do czystości tego diamentu. Jako człowiek o olbrzymim doświadczeniu, członek szacownych towarzystw naukowych -jednym słowem czystej wody autorytet. Ale dlaczego upiera się do leczenie operacyjnego/a więc w jakimś sensie okaleczającego/ pacjentów, których z powodzeniem można leczyć zachowawczo a wiec z zachowaniem oka? Pan prof. chwalił się na ostatnim zjeździe laryngologicznym w Katowicach, że rocznie dokonuje ok.10 egzenteracji, a gdzie terapia protonowa. Reoperuje psedoguzy- a gdzie leczenie zachowawcze-równie skuteczne. Z rozmowy z okulistą na co dzień pracującym we Francji-tych operacji najbardziej okalaczająch wykonuje się 10 razy mniej.Reasumują uszkodzenie /zbyteczne leczenie/ podlega art.155-kto pozbawia osobę widzenia,słyszeni,płodzenia podlega karze nie mniejszej niż 5lat.

Odpowiedz

Agnieszka Aniszewska - Ząbki pod Warszawą

Sobota, 24 marca 2018, 22:05

Mi Profesor dał nowe życie, dziękuję z całego serca. Cudowny specjalista i czlowiek aniol. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Basia - Tymbark

Sobota, 24 marca 2018, 20:58

Prof Skladzien to człowiek który ma nie tylko złote ręce ale i serce ! DZIĘKUJĘ Panie profesorze

Odpowiedz

Monika z Grudziądza

Sobota, 24 marca 2018, 20:46

Człowiek o wielkim sercu i złotych rękach. Będę mu wdzięczna do końca życia za uratowanie wzroku.

Odpowiedz