Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków? Akcja Ablacja

Rusza Akcja Ablacja - nowy program edukacyjny dla pacjentów kardiologicznych

dr Marcin Kuniewicz, kardiolog

Czy zabieg ablacji jest bolesny? Jak wygląda znieczulenie? Na te i inne pytania odpowiadają lekarze i pacjenci – ekspercka informacja o terapii jest zweryfikowana o doświadczenia chorych.

Najważniejsze pytania

Jak przygotować się do zabiegu ablacji? Co zabrać ze sobą do szpitala? Jak długo trwa pobyt w szpitalu? W sekcji „Pytania i odpowiedzi” pacjenci znajdą odpowiedzi na najważniejsze pytania o arytmie i ablację. Jak zgodnie podkreślają eksperci i pacjenci, podczas standardowej wizyty kontrolnej nie zawsze wystarcza czasu, by omówić wszystkie nurtujące pacjentów pytania. Bywa, że pacjenci są nieco oszołomieni liczbą szczegółów: omówieniem wyników badań i wszystkich aspektów dalszego postępowania terapeutycznego.

mat.pras/kp

Jak skutecznie leczyć migotanie przedsionków – arytmię, na którą cierpi nawet 20% osób powyżej 65 roku życia, odpowiedzialną za 5 razy wyższe ryzyko zawału serca, 2,5 razy większe zagrożenie udarem mózgu i ponad 2 razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych? Odpowiedzi udzielają eksperci programu edukacyjnego Akcja Ablacja, skierowanego do pacjentów kardiologicznych. Nowy portal www.akcjaablacja.pl już ruszył.

Arytmia – srebrna epidemia

Zaburzenia rytmu serca to ogromne i wciąż rosnące wyzwanie dla opieki zdrowotnej. Średnia wieku społeczeństwa stale wzrasta, a wiele chorób, w tym między innymi arytmie, to schorzenia występujące częściej wśród osób starszych.

– Arytmia ta jest odpowiedzialna za ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia udaru mózgu, prowadzącego do kalectwa bądź śmierci, pięciokrotnie większe ryzyko wystąpienia zawału serca i dwa razy więcej zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych. To niezwykle poważne wyzwanie, dlatego kluczowe jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie migotania przedsionków - mówi dr Marcin Kuniewicz, kardiolog ze Szpitala Jana Pawła II w Krakowie

Kluczowa edukacja

Jak rozpoznać migotanie przedsionków? Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza? Co oznacza nieme migotanie przedsionków? Jakie badania należy wykonać, by potwierdzić bądź wykluczyć arytmię? Jak przebiega konsultacja u kardiologa i jak się do niej przygotować? Na te i inne pytania odpowiadają czołowi polscy eksperci z dziedzin kardiologii oraz elektrofizjologii i elektroterapii, którzy współtworzą program edukacyjny Akcja Ablacja.

Na portalu internetowym www.akcjaablacja.pl zamieszczono najważniejsze informacje o zaburzeniach rytmu serca w formie krótkich filmów video. O swoich doświadczeniach odpowiadają sami pacjenci – co skłoniło ich do wizyty u lekarza, jak wyglądały badania i pobyt w szpitalu, jakie zalecono leczenie.

Wszystko o ablacji

W programie edukacyjnym Akcja Ablacja wiele uwagi poświęcono ablacji jako jednej z wiodących i wciąż rozwijających się metod leczenia zaburzeń rytmu serca, w tym przede wszystkim podłoża migotania przedsionków.

Ablacja to metoda, która polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca, które odpowiadają za powstawanie arytmii. W czasie zabiegu stosowane są specjalne cewniki – tzw. elektrody ablacyjne. Wykonuje się nimi w sercu aplikacje energii (prąd o częstotliwości radiowej lub niska temperatura) pozwalające na usunięcie arytmii.

Sercowy GPS

Skuteczność zabiegu ablacji dodatkowo wspierają nowoczesne technologie, zwłaszcza możliwość tworzenia trójwymiarowych map serca. Mapa pozwala zlokalizować arytmię i bezpiecznie zaplanować zabieg ablacji, polegający na usunięciu źródła arytmii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 18:55

    Krakowska Wisła jedzie po wygraną do Pruszkowa! TRANSMISJA W RADIU KRAKÓW

  • 18:54

    Na mecz Jaskółek trzeba będzie poczekać

  • 18:50

    Trener Pasów: Wiem, jakie są oczekiwania

  • 16:55

    Prof. Andrzej Bednarczyk ponownie rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych

  • 16:22

    Marcin Fatalski m.in. o szansie na przełamanie impasu ws. amerykańskiego wsparcia Ukrainy

  • 16:02

    „Wielki Gatsby” na scenie MOS Teatru im. Słowackiego

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię