Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

To jest gość!

Są między nami, robią rzeczy niesamowite. Chcemy ich poznać i przedstawić Państwu. To jest gość!

Życie to nieustający stres, chociaż z tym pierwszym, którym są dla dziecka narodziny niewiele może się równać. My rozmawiamy o stresie w późniejszych momentach życia dzieci. Bo stres to ich towarzysz czasem potrzebny, chociaż rodzice pewnie zrobiliby wszystko by ograniczyć go do minimum. O tym czym jest eustres, do czego nie zmuszać dzieci i kiedy dać im się stresować, rozmawiam z gościem magazynu familijnego, psycholożką dziecięcą Joanną Suchowska Orubą

Wianki - Święto Muzyki dla młodszych i starszych. W gąszczu propozycji trudno jest się odnaleźć. Dlatego zapraszamy do wysłuchania z Krzysztofem Pietraszewskim który wie o tych wydarzeniach, dosłownie wszystko. Program dostępny także na stronie www.wianki.krakow.pl

Katarzyna Rucka Ryś – Etnograf i zarazem osoba zajmująca się Muzeum na grapie. Muzeum powstało w 1993 roku z inicjatywy Jerzego Ruckiego który w czasie wojny został internowany do Szwajcarii i z tęsknoty za górami postanowił założyć Muzeum Regionalne w Istebnej. Muzeum to także część skansenowa wyposażona w tradycyjne sprzęty potrzebne do życia mieszkańcowi dawnej wsi. Stroje, zabawki,

Tych ostatnich nie było wiele bo dzieci rodziły się, wychowywały, bawiły, pracowały, uczyły wg. zupełnie innego schematu niż ten który znamy. Powspominamy zatem. Zacznijmy od początku drodzy rodzice. Pomyślcie teraz o czasach gdy Wasza pociecha pojawiła się na świecie, przy pomocy zaklepanej położnej, umówionego Pana doktora, przy wsparciu programu 500+ oraz długiego odpoczynku mamy lub taty .

"Jamnik jak jest, każdy widzi" - jaki jest naprawdę ? Proszę posłuchac rozmowy z Panią Zofią Andrukowicz która ukochała własnie te rasę w latach 90-tych ? Czy to pies uniwersalny, czy przyjazny dla dzieci, jak spędza dzień, czy bywa zazdrosny ? Na te Pytania odpowiada Pani Zofia.

Tablet, ekran, komputer, telewizor. Nie tak spędza czas ta rodzina. Tata Maciek zamiast sportowego i czerwonego samochodu, kupił terenowy. Nie jest to typowy samochód rodzinny jednak Zosi i Jasiowi to nie przeszkadza. Zapraszamy na spotkanie z offroadową rodziną.

Pogodna postać, wybitny artysta, uśmiechnięte i uzdolnione muzycznie wnuki. Jacek Zieliński był gościem program magazyn familijny. Jakim jest dziadkiem, czy radzi sobie w kuchni i warsztacie?. Gdzie zabiera wnuki na wycieczki i czy przekazał geny odpowiedzialne za zainteresowanie muzyką? Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do współzałożyciela zespołu Skaldowie.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie to placówka o 70-letniej tradycji. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce. Ośrodek obejmuje kształceniem młodzież o szczególnych potrzebach edukacyjnych w wieku 16-24 lat. W skład SOSW nr 1 wchodzą Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 30 oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy.

ZSZ nr 30 zajmuje się nauczaniem młodzieży z lekką niepełnosprawnością intelektualną. Nauka w szkole trwa 3 lata. Programy nauczania oparte są na podstawie programowej szkół masowych dostosowane są indywidualnie dla każdego ucznia z uwzględnieniem jego możliwości oraz specyficznych trudności w uczeniu się.

Szkoła zawodowa kończy się takim samym egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe jak każda inna szkoła masowa. Absolwenci otrzymują certyfikat w języku polskim i angielskim.

Kierunki kształcenia zawodowego otwierane są w zależności od naboru i zapotrzebowania uczniów. Wiodącymi są: kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, mechanik pojazdów samochodowych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie i sprzedawca. Szkoła zapewnia praktyki zawodowe na terenie bardzo dobrze wyposażonych warsztatów szkolnych i zakładów pracy.

W szkole realizowany jest program ERASMUS + , dzięki któremu uczniowie maja możliwość wyjazdu na praktyki zawodowe do Niemiec.

Szkołą Przysposabiająca do Pracy zajmuje się nauczanie i wychowaniem młodzieży o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności intelektualnej oraz dzieci ze sprzężonymi niepełnosprawnościami . Nauka trwa 3lata. Kształcenie obejmuje zajęcia edukacyjne z elementami kucharstwa, krawiectwa i kaletnictwa. Działania rewalidacyjne obejmują podnoszenie sprawności motorycznej, samoobsługi, komunikacji, funkcjonowania w społeczeństwie, obsługę urządzeń gospodarstwa domowego.

Baza dydaktyczna Ośrodka to sale lekcyjne, 2 pracownie komputerowe, nowoczesne warsztaty szkolne, gabinet terapii. Dla uczniów organizowane są zajęcia wspierające rozwój typu : dydaktyczno – wyrównawcze, logopedia, integracja sensoryczna, EEG Biofeedback, gimnastyka korekcyjna, terapia pedagogiczna i psychologiczna. Ośrodek dysponuje szeroka ofertą zajęć dodatkowych , kół zainteresowań.

W Ośrodku od 25 lat działa Stowarzyszenie Wielkie Serce. Stowarzyszenie „Wielkie Serce” powstało z inicjatywy wychowawców i pracowników Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie w lutym 2000 roku i działa na jego rzecz. Uczniowie SOSW nr1 to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bardzo często pochodzące z rodzin niewydolnych wychowawczo, biednych. Większość dzieci pozostaje pod stałą opieką lekarską oraz wymaga specjalistycznej rewalidacji. Co roku w Centrum Sztuki Japońskiej Manggha odbywa się aukcja dzieł sztuki. Artyści z całej Polski przekazują nieodpłatnie swoje dzieła na aukcję , której dochód przeznaczony jest na rzecz wychowanków Ośrodka.

Tegoroczna uroczystość wyznacza jubileusz 70-lecia istnienia i działalności naszego Ośrodka, najstarszej tego typu placówki w Krakowie. 70 lat to bogata historia pisana przez pedagogów i uczniów. 70 lat w życiu szkoły to młodość wielu pokoleń uczniów, którzy tutaj zdobywali wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu, tutaj kolejne roczniki absolwentów zdawały egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Było tak od 70 lat i jest do dziś. Przy okazji jubileuszu przypomnienie historii szkoły, stwarza możliwość porównania jak wiele się zmieniło jak zmienił się sposób życia, myślenia, pracy, postrzegania rzeczywistości. Dzisiejsi uczniowie szkoły posiadają przecież o wiele większe możliwości zgłębiania wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji. Inaczej patrzą na otaczający ich świat, mają inne cele. Uczą się w nowoczesnej dobrze wyposażonej szkole i jakże różnej od tej sprzed 70 lat.

 „Odblaskowa Szkoła” w Radiu Kraków - akrcja organizowana między innymi przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Audycja zorganizowana została w trosce o bezpieczeństwo uczniów oraz w nadziei zmniejszenia liczby ofiar wypadków komunikacyjnych. 
Współorganizatorki akcji wraz z Panią Psycholog ze Szkoły Podstawowej nr 130 w Krakowie  mówiły na antenie radia o uwrażliwieniu na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz ukazanie właściwych postaw bezpiecznego użytkownika dróg .Głównym przesłaniem było również uświadomienie uczniów, rodziców oraz wszystkich słuchaczy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych zwłaszcza o zmroku, bo pamiętajmy „Być widocznym, to być bezpiecznym na drodze”!

Mamy nadzieję, że uczniowie będą nosić odblaski nie tylko dlatego, że tak stanowi przepis, ale również dlatego, że tak nakazuje zdrowy rozsądek.

                                  Baśnie Pana Szekspira

Od teraz sztuki Williama Szekspira i innych klasyków dramatu mogą oglądać również dzieci. Już 27 i 28 października 2016 roku (czwartek i piątek) o godz. 12:30 Teatr GROTESKA w Krakowie wystawi gościnny spektakl „Hamlet” przygotowany przez Teatr Wóz Tespisa w ramach programu teatralno-edukacyjnego „Baśnie Pana Szekspira”.

Czy dzieci powinny w ogóle oglądać „poważne” sztuki najsłynniejszego angielskiego dramaturga? Eksperci zgodnie twierdzą, że tak. Opowiadają one bowiem o sprawach uniwersalnych, których doświadcza każdy człowiek: bunt przeciwko rodzicom, miłość i odrzucenie, poszukiwanie sensu życia, przemijanie i wieczność, wybór moralny, prawa rządzące światem. Główną ideą projektu pt. „Baśnie Pana Szekspira” jest realizacja „Hamleta” przepisanego specjalnie dla widza w wieku szkolnym.

Stowarzyszenie Teatralne „Tespis” przeprowadziło badania wśród widzów oraz wiele rozmów z nauczycielami i uczniami szkół podstawowych. Wynika z nich, że w programach nauczania teatr jest w zasadzie nieobecny. Dzieci rzadko mają szansę obejrzeć spektakle, i to nawet w miejscowościach, w których funkcjonuje przynajmniej jeden teatr z repertuarem dla widzów w wieku od 5 do 12 lat. Niestety zdarza się, że jakość prezentowanych przedstawień (z różnych powodów) pozostawia wiele do życzenia, i nie niosą one z sobą ogólniejszej wiedzy o dramacie, scenografii, muzyce teatralnej, czy sztuce aktorskiej. Przy pomocy kilkudziesięcioosobowego zespołu współpracowników Stowarzyszenie przez cały rok monitoruje repertuary teatrów dla dzieci w całej Polsce. Wyniki są dość przygnębiające: oprócz kilku interesujących pozycji, na teatralnych „afiszach” prawie nie pojawiają się przedstawienia zrealizowane na podstawie adaptacji dzieł wielkiej literatury dramatycznej i innych znaczących utworów literackich. Jednocześnie większość nauczycieli i uczniów reagowała pozytywnie, a nawet entuzjastycznie na prezentowaną im ofertę kulturalną, w tym teatralną. W odpowiedzi na to zainteresowanie, Stowarzyszenie opracowało program teatralno-edukacyjny „Baśnie Pana Szekspira”. Polega on na stworzeniu cyklu spektakli teatralnych na podstawie największych dzieł Williama Szekspira i dotarciu z nimi do miejsc, gdzie taka oferta jest najbardziej potrzebna. Pragniemy nie tylko umożliwić dzieciom uczestnictwo w kulturze, ale także zaprezentować im to, co najlepsze w teatrze.

William Szekspir

„Hamlet”

reżyseria Dariusz Wiktorowicz

Teatr Wóz Tespisa

PREMIERA:

Teatr Groteska 27.10.2016 r.

godz. 12:30

Krzysztof Falkowski - twórca Teatru Falkoshow, jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. W latach 1999 - 2009 aktor Teatru Groteska w Krakowie. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach m. in. "Tristan i Izolda", "Pinokio", "Czarnoksiężnik z Archipelagu", "Przygody Odyseusza", "Księga Dobrej Nadziei", "Antygona". Wielokrotnie pełnił rolę asystenta reżysera. Specjalizuje się w animacji marionetek. Jest autorem ruchu scenicznego do wielu spektakli teatralnych. Zrealizował marionetkowy performance pt. "Podglądać znanych" prezentowany w sezonie letnim na Rynku Głównym w Krakowie. Jest twórcą spektaklu "Bajka o Szewczyku", a w 2006 roku zadebiutował jako reżyser spektaklem "O Babie, Rybaku i Złotej Rybce". W 2008 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem marionetkowego widowiska "FalkoShow. Iluzja marionetki", zrealizowanym przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z którym zaproszony został m. in. na rozdanie nagród brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards 2009 w Londynie.  Twórca TEATRU ANIMACJI FALKOSHOW,. Tym razem odwiedził program "Magazyn familijny" w Radiu Kraków. Zachęcamy do słuchania.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:52

    Droga Krzyżowa w Kopalni Soli w Wieliczce

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię