|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Zacznijmy od początku - Tomasz Klimczyk

„Zmysłowe, na granicy realności” - tak określają krytycy malarstwo Tomasza Klimczyka, pochodzącego z Krakowa znakomitego malarza pejzażysty. Twórca był gościem Jolanty Drużyńskiej w programie Koło kultury 10 czerwca.

Jolanta Drużyńska rozmawia z Tomaszem Klimczykiem

T.Klimczyk - Kwitnące bugenwille, Fot. Z.Weiss

Tomasz Klimczyk (1967) absolwent Wydziału Grafiki  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w  pracowni litografii pod kierunkiem prof. Romana Żygulskiego. Malarstwo studiował w pracowni prof. Zbysława Maciejewskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Pejzaż w malarstwie współczesnym”. W 2003 i 2009 roku nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Triennale z martwą naturą”. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, USA, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Anglii, Japonii.

Uczestnik wielu plenerów malarskich i sympozjów w kraju i za granicą między innymi Francja, Grecja, Niemcy, Słowenia, Indie, Nepal, Tybet. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą między innymi w kolekcji malarstwa miasta Arras we Francji, Tilburg w Holandii, Georga von Opel w Eschborn w Niemczech i Miyauchy Foundation w Tokio w Japonii. Należy do Związku Artystów Polskich, Związku Pastelistów Polskich, stowarzyszenia AKWE Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy.

 

Z katalogu wystawy „Wspomnienie lata” ( 2011)  Platon Galeria Sztuki Współczesnej  - Wrocław

„Twórczość Tomasza Klimczyka charakteryzuje się niezwykłą zmysłowością, wyrażaną przy pomocy wibrujących plam barwnych, dzięki czemu pobrzmiewa w niej echo francuskiego impresjonizmu i koloryzmu polskiego. Jest to malarstwo dojrzałe, mocno zakorzenione w tradycji europejskiej...”

 

 

T.Klimczyk z wystawy "Jestem" fot.JD

 

Z katalogu wystawy „Jestem” ( 2016) 

„„Malarstwo Tomka Klimczyka rozwija się jakby poza czasem rzeczywistym, nie ma w nim realnego tu i teraz, nie ma pojmowanej w kategoriach realności – anegdoty. To wszystko, co stanowi jego treść, rozgrywa się w przestrzeni poetyckiej metafory, na granicy realności i marzenia sennego. Jest jak chwilowe, proustowskie wybudzanie się ze snu i ciągłe powracanie do kiedyś przeżytej „chwili szczęśliwej”. Greckie zaułki z kaskadami różowych kwiatów kwitnących bugenwilli, przenikają się na wystawie z ogrodami Hiszpanii, gdzie szmer wody w sadzawkach towarzyszy pachnących strzyżonym bukszpanom i strzelistym cyprysom przebijającym błękit nieba. Są też płótna, na których żywioł kwiatów, tkanka gałązek, zielony odblask liści, stają się jednorodną materią malarską prowadzącą te dzieła w kierunku abstrakcji…” (Zofia Weiss)

 

Wystawa „Jestem” Tomasza Klimczyka  prezentowana jest w Krakowie w Galerii przy Sławkowskiej 12 od 06.06 - 09.07 2016

 

jd

0%
0%