W Kole Kultury rozmawiamy o przedstawionych niedawno w Krakowie wynikach czteroletniego projektu badawczego - sfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki - Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu. To największe badania tego typu w Polsce.

Według badaczy literatura polska straciła swoją niezależność na rzecz rynku książki i mediów. Stała się przede wszystkim towarem, a dyskusja wokół niej została sprowadzona do rangi newsów.

W Polsce praktycznie nie da się utrzymać z literatury, tak więc większość z twórców traktuje pisanie jako hobby. Sprawia to, że nie utożsamiają się oni ze swoją pracą i nie walczą o swoje prawa jako środowisko.

Czy wyniki raportu kimś wstrząsnęły? Jak zostały przyjete przez środowisko a jak przez decydentów?

Gośćmi programu będą Grzegorz Jankowicz i Michał Sowiński, współautorzy raportu.

W Kole Kultury niezwykły gość – prof. Janusz Skalski. Jego twarz i ciepły głos poznali widzowie na całym świecie, kiedy to ogłaszał sukces krakowskiej medycyny, uratowanie i wyleczenie dwuletniego Adasia, znalezionego w stanie skrajnego wychłodzenia po całonocnym pobycie na mrozie. Profesor Skalski jest nie tylko wybitnym lekarzem, jest również znawcą historii medycyny, a dowód jego pasji to książka „Medycyna w Polsce” która właśnie ukazała się nakładem PWN. Z profesorem Januszem Skalskim tym razem rozmawiamy o jego odkryciach z przeszłości i fascynującej historii polskiej medycyny..