Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Rok Herberta w Radiu Kraków. Rozmowa z Andrzejem Franaszkiem

Andrzej Franaszek, autor biografii Zbigniewa Herberta gościem Koła kultury. Liczące blisko 2000 stron dwa tomy noszą tytuły Niepokój i Pan Cogito. Poznajemy nie tylko symboliczną postać poety i jego twórczość. Mamy też możliwość poczuć atmosferę przedwojennego Lwowa, Krakowa tuż po okupacji, a potem Warszawy lat 60. Towarzyszymy poecie w licznych podróżach po Europie, powrocie do Warszawy i zaangażowaniu się w działalność opozycyjną. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Katarzyna Fortuna.

W liczącej prawie dwa tysiące stron biograficznej opowieści o Zbigniewie Herbercie Andrzej Franaszek wnikliwie przybliża czytelnikom szczegóły życia poety zaczynając od dzieciństwa we Lwowie, przez wojenne losy całej rodziny, powojenne lata w Krakowie, studia ekonomiczne i prawnicze, etap warszawski i liczne podróże. Autor nie unika trudnych tematów, przede wszystkim choroby psychicznej poety, która zdeterminowała większą część jego życia i twórczej formy. Franaszek analizuje jego korespondencję, szuka tropów, dociera do dokumentów, ludzi, miejsc z którymi związany był Zbigniew Herbert, opisuje środowisko literackie, z którym często bywał skonfliktowany i trudne czasy PRL-u z bezwględną walką polityczną, której ofiarami stawali się również twórcy.

Dwa tomy noszą tytuły Niepokój i Pan Cogito. Dzięki Andrzejowi Franaszkowi poznajemy nie tylko symboliczną postać poety i jego twórczość. Mamy też możliwość poczuć atmosferę przedwojennego Lwowa, Krakowa tuż po okupacji, a potem Warszawy lat 60. Towarzyszymy poecie w licznych podróżach po Europie, powrocie do Warszawy i zaangażowaniu się w działalność opozycyjną.

 

Andrzej Franaszek (1971) – jest krytykiem literackim, wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. W roku 2011 opublikował książkę Miłosz. Biografia, za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta oraz Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy.

 

Radio Kraków włącza się w obchody Roku Herberta. W programie przygotowujemy słuchowiska, rozmowy o poezji, archiwalne nagrania a na początek fragmenty biografii Zbigniewa Herberta autorstwa Andrzeja Franaszka. Czyta Jacek Romanowski.

Emisja od 16 kwietnia do 4 maja w radiowej bibliotece o 11.45 i 22.50.

Rozmowa Barbary Gawryluk z tłumaczem literatury niemieckiej Ryszardem Wojnakowskim, poświęcona opracowanemu i przetłumaczonemu przez niego tomowi poezji Maschy Kaleko "Moje epitafium". Oprócz opowieści o urodzonej w Chrzanowie żydowskiej poetce posłuchamy też kilku wydanych po raz pierwszy w Polsce wierszy z tomu, który ukazał się nakładem wydawnictwa Austeria.

 

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918 – 2018.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię