W Kole Kultury ważna rozmowa o ważnej książce.   Według obliczeń to dziś Mieszko I wraz ze swoimi wojami i ich rodzinami przyjął chrzest. W związku z okrągłą 1050-tą rocznicą ukazało się sporo publikacji na ten temat. A my polecamy Państwu jedną z nich.   „Na początku był Chrystus” (Znak) – to niezwykła książka - będąca rozmową trzech biskupów różnych denominacji chrześcijańskich : luteranina, prawosławnego i rzymskiego katolika. Bp Marcin Hintz, bp Jerzy Pańkowski i bp Grzegorz Ryś rozmawiają o najważniejszych wyzwaniach dzisiejszego Kościoła w kontekcie 1050 rocznicy chrztu Polski.
   Tematem rozmów - przeprowadzonych przez Jakuba Dtatha i Janusza Poniewierskiego - są między innymi pytania dotyczące naszego kraju, znaczenia chrztu w życiu indywidualnego człowieka i narodu, wizja Kościoła i jego jedności.
W Kole Kultury z jednym z bohaterów tej wyjątkowej książki biskupem Grzegorzem Rysiem rozmawia Anna Łoś

 

W programie rozmawiamy o książce, którą można czytać po kawałku, dawkując, wracając do niej i odkrywając cały czas nowe informacje. To „Droga na Północ. Antologia literatury faktu”, wydany przez Kartę zbiór tekstów przedstawiających Norwegię w ciągu ostatnich stu lat. Teksty wybrane do tego opracowania pochodzą od znanych Norwegów, polityków, pisarzy, intelektualistów, ale też od zwykłych obywateli, prowadzących dzienniki, pamiętniki, piszących listy czy biorących udział w niezwykłym projekcie, kiedy to zwrócono się do Norwegów,  aby szczegółowo opisali jeden dzień – wspólny dla wszystkich. Książka zawiera też komplet fascynujących fotografii, pokazujących zarówno życie codzienne w Norwegii, jaki i ważne wydarzenia z najnowszej historii kraju. W Kole Kultury o książce opowiadać będą  Agnieszka Knyt, współautorka książki, Maria Gołębiewska-Bijak, tłumaczka części tekstów.
 


W Kole Kultury przedstawimy również rozmowa z autorką książki, która ma w sobotę premierę w Nocnych Delikatesach. To „Ostatnia powieść Marcela” (Wielka Litera), napisana przez Katarzynę Tubylewicz, pisarkę, tłumaczkę, animatorkę kultury, na stałe mieszkającą w Sztokholmie. Tym razem proponuje polskim czytelnikom opowieść o starzejącym się pisarzu, autorze kryminalnych bestsellerów i jego młodej asystentce, z którą kontakt od początku wymyka się schematom i przybiera również dla bohaterów, zupełnie nieoczekiwany obrót. O swoich bohaterach, a także o różnych śladach, które prowadzą do Małopolski autorka opowie w wieczornym programie.

Na zakończenie spotkanie z prof. Krzysztofem Zajasem, literaturoznawcą, wykładowcą na UJ, który konsekwentnie doprowadził do wydania trzech tomów swojej kryminalnej powieści, która sam nazwał „trylogią grobiańską”. Najnowszy tom nosi tytuł „Z otchłani” (Sonia Draga). W programie autor opowie o pułapkach czekających na twórcę kryminałów, o miejscach akcji bliskich krakowskim czytelnikom i o tym, czy trudno się rozstać ze stworzonymi przez siebie postaciami.