|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Debata ”Serce Ciemności”, „Lesbos” Renaty Lis oraz plebiscyt na księgarnię roku - 23.11.17

" Serce Ciemności" Dyskusja na temat twórczości i tłumaczenia Josepha Conrada z udziałem autorów i tłumaczy: Jaceka Dukaja, Magdy Heydel i Macieja Świerkockiego. Dyskusja odbyła się podczas Festiwalu Conrada. 30 grudnia na antenie Radia Kraków słuchowisko „Serce Ciemności” Josepha Conrada, spolszczone przez Jacka Dukaja w reż. Małgorzaty Warsickiej. W cyklu plebiscyt na księgarnie roku dziś odwiedzimy Książkotekę- książki dla dziecki i Księgarnię Jedynka.

Posłuchaj o Książkotece

" Serce Ciemności" -dyskusja na temat twórczości i tłumaczenia Josepha Conrada z udziałem autorów i tłumaczy: Jacka Dukaja, Magdy Heydel i Macieja Świerkockiego. Jacek Dukaj nie przetłumaczył Heart of Darkness Josepha Conrada, lecz je spolszczył. Dzięki temu otrzymujemy dobrze znaną i wciąż niezwykle aktualną opowieść o korzeniach zła w nowej szacie językowej. Jak ta wersja ma się do istniejących przekładów? I czy dzięki niej przesłanie Conrada słychać dziś wyraźniej?

Debatę przedstawiamy przed premierą słuchowiska Radia Kraków "Serce ciemności" Josepha Conrada, spolszczone pzrez Jacka Dukaja.

W cyklu plebiscyt na księgarnie roku dziś odwiedzimy Książkotekę- książki dla dziecki i Księgarnię Jedynka.

 

Posłuchaj o księgarni Jedynka

Rozmowa z Renatą Lis - autorką książki "Lesbos".

Lesbos to wyspa wolności. Autorka buduje ze słów przestrzeń, w której o miłości kobiet można mówić w sposób w pełni niepodległy. Jej książka jest arką w czasie potopu i projektem na lepsze czasy. Posługując się swoją parabiograficzną metodą - ćwiczoną na Flaubercie i Buninie - Lis łączy życie i sztukę w sposób właściwy tylko jej. Na Lesbos spotykają się więc: Sofia Parnok, rosyjska poetka Srebrnego Wieku zwana rosyjską Safo; Anna Kowalska, wieloletnia partnerka Marii Dąbrowskiej i autorka powieści Safona, oraz Jeanette Winterson - brytyjska autorka, która w pewnym momencie swego twórczego życia Safoną świadomie się stała. Książka ma też inne bohaterki - choćby Virginię Woolf, Hildę Doolittle, Adrienne Rich czy realnie istniejącą wyspę Lesbos, którą odwiedziła autorka - ale w centrum nieodmiennie pozostaje Safo, której miłosne pieśni niosą w swoim wiecznym nurcie także opowieść Renaty Lis.
Renata Lis (ur. 1970) - autorka dwóch książek parabiograficznych: Ręka Flauberta (2013) i W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu (2015). Za pierwszą otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, nominację do Warszawskiej Nagrody Literackiej oraz wyróżnienie w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Za drugą - Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, nominacje do Nagród Literackich Gdynia i Gryfia oraz miejsce w finale Nagrody Literackiej Nike. Przełożyła z rosyjskiego zbiór próz Iwana Bunina Późna godzina. Opowiadania emigracyjne i "Nieszczęsne dni" (dziennik z lat 1918-1919), esej Leonida Bieżyna Anton Czechow. Droga na wyspę katorżników oraz bajkę Siergieja Kozłowa Jeżyk we mgle. Tłumaczyła też Jeana Baudrillarda (za przekład jego eseju Ameryka otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Publikowała m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Zadrze" i "Charakterach". Mieszka w Warszawie.

Posłuchaj rozmowy z Renatą Lis o "Lesbos"

100%
0%