Na wystawie „Inside Poland. Marian Schmidt. Fotografie” pokazanych zostało ponad 100 zdjęć Mariana Schmidta, wybitnego fotografa i pedagoga, które wykonał podczas swych podróży po Polsce od połowy lat 70. To kolejna ekspozycja wpisująca się w cykl „Kadrowanie PRL-u”, w ramach którego Muzeum PRL-u przedstawia autorskie „kadrowania” epoki przez wybitnych fotografów.

Na wystawie  fotografie z reporterskich cykli z lat 70. XX w  , kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie oraz zdjęcia z rodzinnego archiwum artysty.

Marian Schmidt  urodził się w Żyrardowie w 1945 roku, dwa tygodnie przed końcem wojny, gdzie wówczas przebywali jego rodzice, ocaleni z warszawskiego getta. W rok po wojnie rodzina wyjechała do Francji, a stamtąd do Wenezueli, gdzie spędził dzieciństwo. Potem studiował matematykę na prestiżowym Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i uzyskał doktorat z matematyki na Uniwersytecie Brandeis, jednak dla filmu i fotografii porzucił świetnie zapowiadającą się karierę naukowca. W 1974 roku, po raz pierwszy od 28 lat przyjechał do Polski. W 1975 roku pracował jako asystent reżysera w zespole filmowym „Kadr” Jerzego Kawalerowicza, poznał wiele osób ze środowiska filmowego i teatralnego. Współpracował także z licznymi pismami, (m.in. „Perspektywy”, „ITD”, „Szpilki”, „Zwierciadło”, „Kino”, „Teatr”) oraz robił zdjęcia reklamowe. Jednocześnie pracował nad stworzeniem albumu socjologicznego o Polsce, fotografując życie codzienne oraz różne wydarzenia społeczno-polityczne.

Dzięki zdjęciom z Polski, fotograf dostał się do dwóch prestiżowych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu. W 1980 roku osiedlił się w Paryżu. Uczył się fenomenologii muzyki u słynnego dyrygenta Sergiu Celibidache. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną.

Marian Schmidt zmarł 7 marca 2018 r. w Krakowie.

( fr. mat.pras. Muzeum PRL - u )

 

 

 

JD/mat.pras