|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Życie dokumentalisty Mariana Marzyńskiego na 2000 kadrów filmowych

Marian Marzyński dokumentalista, reżyser, pomarcowy emigrant. O losach dziecka uratowanego z Holokaustu, pracy dziennikarza radiowego i telewizyjnego, reżysera filmowca, o byciu emigrantem i swojej niezwykłej autobiograficznej książce - komiksie pt. "Kino i ja " Marian Marzyński opowiadał w rozmowie z Jolantą Drużyńską w Kole kultury 6 września.

J.Drużyńska rozmawia z M.Marzyńskim

M.Marzyński. Fot. dzięki uprzejmości M.M

 

W latach 60. ubiegłego wieku Marian Marzyński (1937) należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce: był pomysłodawcą i prowadzącym chętnie oglądanych programów telewizyjnych (Turniej Miast!); jako autor debiutanckiego dokumentu Powrót statku został w 1964 roku podwójnym (Złoty Lajkonik i Złoty Smok za jednym zamachem) laureatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od tamtego czasu przeszedł długą drogę. W ramach pomarcowej emigracji wyjechał do Stanów, gdzie znakomicie odnalazł się jako dokumentalista (nakręcił dziesiątki filmów w różnych częściach świata), ale także jako nauczyciel filmowania (jednym z jego uczniów jest Gus Van Sant).Życie w kadrach filmowych to opowieść o tej drodze – pasjonująca nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję książki o filmie. Narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, którą ogląda się nie jak album, ale jak dzieło ekranowe ( prof.T. Lubeski o  M.Marzyński "Kino - ja. Życie w kadrach filmowych" Universitas 2017)

- W pewnym sensie to nie jest książka, to jest film -  podkreśla sam autor, Marian  Marzyński

Wiele lat temu, ucząc w amerykańskiej szkole filmowej, - pisze w swojej książce - poprosiłem studentów, aby wycięli sobie z papieru okulary, których otwory będą w proporcji klatki filmowej: 3 na 4 centymetry. Chciałem im uświadomić, że tak jak język składa się z liter, wyrazów i zdań, gramatykę filmu tworzą ruchome klatki, ułożone w sceny i sekwencje. W każdej sekundzie projekcji filmowej jest tych klatek 24, w każdej minucie – 1444, w każdej godzinie – 67 866. Do wszystkich moich filmów nakręciłem prawie 4 miliony klatek.

 

 

W 2012 roku Marian Marzyński był gościem 52 Krakowskiego Festiwalu  Filmowego. Wtedy też odbyła się polska prapremiera jego  filmu dokumentalnego pt. „Nigdy nie zapomnij kłamać” opowiadającego historię dzieci z warszawskiego getta, którym udało się uniknąć śmierci.

 

 

 

 

J.druzynska/mat.pras.Universitas

100%
0%