|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Uniwersytet w państwie policyjnym

Kolejne spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” poświęcone było publikacji prof. Piotra Franaszka „Jagiellończyk”. Działania Służby Bezpieczeństwa wobec Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 80. XX wieku".

Na zdjęciu od lewej :J.Woleński, P. Franaszek, R. Graczyk, B. Wildstein. Foto.IPN


Tytułowy "Jagiellończyk" - to kryptonim sprawy obiektowej prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa przez blisko dwadzieścia lat, pomiędzy wrześniem 1970 a styczniem 1990 roku. Jej celem było gromadzenie wszelkich informacji dotyczących Uniwersytetu Jagiellońskiego, jego pracowników i studentów. "Na podstawie tych informacji - pisze we wstępie autor - podejmowano działania nazywane w żargonie SB "ochroną Uniwersytetu" . [...] w ocenie członków PPR/PZPR oraz funkcjonariuszy UB/SB szkoły wyższe oraz instytucje naukowe, zwłaszcza Polska Akademia Nauk , były dla władz wyjątkowo niebezpieczne , ze względu na dużą koncentrację inteligencji, w znacznej mierze kontestującej zasady funkcjonowania tzw. socjalistycznego państwa. Demonstracja takich postaw była szczególnie widoczna w marcu 1968 roku oraz przez całą dekadę lat 80. XX w. [...]".

Dzięki książce prof. Piotra Franaszka dowiadujemy się, jak przebiegała ta inwigilacja : jakie SB zastosowała środki, jak była poinformowana o sytuacji na UJ i jakie to przynosiło korzyści władzom politycznym.

Dziś, stawiając pytanie o ówczesną kondycję Uniwersytetu , nie możemy ominąć kwestii centralnej: na ile najstarsza polska uczelnia zachowała wtedy autonomię, w jakim stopniu była jawnie ograniczana, a w jakim była sterowana metodami operacyjnymi?

Chodzi więc o to, na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna. Ale także o to, jakie były postawy studentów i kadry UJ wobec tej kontroli, a w szczególności wobec prób nagabywania do tajnej współpracy z SB. To pytanie o etos uniwersytecki – zarówno w ujęciu historycznym (jak było?), jak i współczesnym (co z tego wynika dla dzisiejszej kondycji Uniwersytetu?).

Próbą poszukania odpowiedzi na te pytania była październikowa dyskusja w Krakowskiej Loży Historii Współczesnej .

W dyskusji udział wzięli prof. Piotr Franaszek, autor publikacji "Jagiellończyk", prof. Jan Woleński i Bronisław Wildstein. Spotkanie prowadził Roman Graczyk.

[

 

Posłuchaj:  

 

]

[

 

Posłuchaj:  

 

]

0%
0%