|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tadeusz Kościuszko

W West Point mówią o nim "Kos", Washington nazywał go "mądrym francuskim inżynierem" a Katarzyna Wielka "bestią". Zgodnie z uchwałą Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej rok 2017 ustanowiony został Rokiem Tadeusza Kościuszki. W 200 lat po śmierci "posłańca od Boga", jak pisał o nim oficer Legionów Polskich we Włoszech Berek Joselwicz, o amerykańskich sukcesach Tadeusza Kościuszki, a także blaskach i cieniach Insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku rozmawiali w Kole kultury 29 marca goście Jolanty Drużyńskiej historycy, znawcy tematu prof. Jolanta A. Daszyńska i prof. Henryk Kocój.

J.Druzyńska rozmawia z prof J. A. Daszyńska i prof. H. Kocójem.

Franciszek Smuglewicz, Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie, 1794, fot. wikipdia

 Prof. Jolanta A. Daszyńska  "Kościuszko w walczącej Ameryce 1776 -1777 -w : Tadeusz Kościuszko Historia, wspólczesność, przyszłość .relacje i Zalezności - Politechnika Krakowska 2017),

fragment:

"...Oceniając inżynieryjne działania Kościuszki na rzecz amerykańskiej wojny o niepodległość, można powiedzieć, że niewątpliwie nasz rodak miał wielki talent wojskowy i wspaniałą ocenę sytuacji. Niestety, wiele z tego,  co zrobił w czasie pierwszych lat pomocy walączej Ameryce, spełzło na niczym. Jego plany i koncepcje realizacyjne były bardzo dobre, ale zabrakło tych, którzy byli odpowiedzialni za ich wykonanie. Tak było w przypadku fortów broniących Filadelfię. Jeżeli chodzi o fort Ticonderoga, to arogancja tych, którzy odpowiedzialni byli za obronę fortu, doprowadziła do przejęcia go przez wojska brytyjskie.

Cóż, talent nie zawsze idzie w parze z rzetelnym wykonaniem przez innych. Tym niemniej naszego rodaka nalezy ocenić pozytywnie. Dalsze wydarzenia amerykańskiej wojny o niepodgegłość ( m in. bitwa pod Saratogą przyp. JD)  potwierdziły tę opinie".

 

 

Prof. Henryk Kocój -  "Blaski i cienie powstania kościuszkowskiego" w  "Od Sejmu wielkiego do powstania listopadowego " - Katowice 2002

fragment :

"...Powstanie kościuszkowskie, było jednym z najsilniejszych naszych powstań [...] Miało chwile wzlotów i powodzeń, momenty, w których pewna była nadzieja uratowania Rzeczypospolitej. Odparło potężną armię prusko- rosyjską spod Warszawy, sięgnęło daleko w głąb Wielkopolski zwycięską wyprawą Dabriowskiego na Bydgoszcz, zaimponowało siłą i żywotnością, cechami jakże niedocenianymi wśród Polaków. Bohaterska walka powstańcow zadała kłam tak lekceważącym Polskę politykom, dyplomatom i generałom rosyjskim.Stłumiono je ostatecznie, ale nawet z jego klęski, ze zgliszcz i gruzów pokonanej wówczas Polski biła taka siła, że z niej musiały wziąć początek dalsze usiłowania niepodległościowe Legionów i późniejsze odbudowanie Polski przez Napoleona...."

 

 

Prof. Jolanta A. Daszyńska (Uniwersytet Łódzki)  i prof. Henryk Kocój (Uniwesytet Sląski) wzięli udział w konferencji naukowej zorganizowanej przez Politechnikę Krakowską  pt."Tadeusz Kościuszko.Historia. Współczesność, Przyszłość" ,  która odbyła się w Krakowie w dniach 24 - 25 marca 2017.

 

 

opr. JD

 

80%
20%