|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Nie było życia dla Cyganów..."

Ginęli w obozach koncentracyjnych i obozach pracy a także w zatłoczonych gettach żydowskich. Wędrujące tabory rozstrzeliwano w lasach i wsiach. Setki miejsc na terenie okupowanej Polski przez Niemców w czasie II wojny światowej, a także na terenie m. in. dzisiejszej Ukrainy, Białorusi, Litwy, w Chorwacji, w Czechach i w samych Niemczech przypominają o Holokauście Romów i Sinti. Cyganie ratowali się ucieczką, buntem takim, jak ten w KL Auschwitz-Birkenau w 1944 roku, ale też walką w ruchu oporu. O zagładzie i walce Romów w czasie II wojny światowej w Kole Kultury 2 sierpnia rozmawiali prof. Sławomir Kapralski socjolog i antropolog z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego i Jolanta Drużyńska.

J.Drużyńska rozmawia z prof. S.Kapralskim

Grupa Cyganów w obozie w Bełżcu. Fot. W.Sieredzki dla nazistowskiej ”Krakauer Zeitung”/NAC

Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu podaje, że "podczas wojny zginęło około 35 spośród 50 tys. zamieszkujących przedwojenną Polskę Romów, zarówno tych prowadzących wędrowny tryb życia, jak i tych od wielu już lat osiadłych. Szacunkowa liczba Romów eksterminowanych w obozach koncentracyjnych wynosi 500 tysięcy osób: mężczyzn, kobiet i dzieci. Ilu ich zginęło w egzekucjach na miejscu schwytania? Tego nikt nie jest w stanie podać. Po 1945 r. pozostało w Polsce ok. 12-15 tys. Romów."

- Całkowitej liczby zamordowanych Romów w Europie nie poznamy nigdy - mówi profesor Sławomir Kapralski, pół miliona to "liczba symboliczna"  wskazująca na romskie cierpienie i poczucie subiektywnej straty...

Na terenie dawnego Generalnego Gubernatorstwa odnotowanych zostało, jak do tej pory, 180 miejsc, w których dokonano mordu na Romach.

Fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Na pomnikowej tablicy w borzęckim lesie (Borzęcin Dolny), gdzie zostali zamordowani przez Niemców Cyganie z Polskiej Romy (dwadzieścia dziewięć osób), obok informacji o dacie mordu, znalazł się fragment wiersza Papuszy: "Nie było życia dla Cyganów w mieście/ i na wsi zabijali, zabijali nas. Co robić? Szły z dziećmi Cyganki w las,/ daleko w las, by nie znalazły nas niemieckie psy".

Pomnik został odsłonięty w 2011 roku (zrekonstruowany po zniszczeniu w 2016 r.) podczas XII Taboru Pamięci Romów. Autorką pomnika jest romska artystka Małgorzata Mirga -Tas.

 

Zbiorowa mogiła Romów zamordowanych w Żabnie przez Niemców w 1943 roku

fot.J.Drużyńska

 

Zbiorowa mogiła Romów  z grupy Bergita Roma (93 osoby) na cmentarzu w Szczurowej

fot.J.Drużyńska

100%
0%