|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Na ścieżkach historii z ks. Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim

O polskich Ormianach, tragedii wojennej Kresów i trudnej pamięci historycznej, która nadal dzieli Polaków i Ukraińców Jolanta Drużyńska rozmawiała z księdzem Tadeuszem Isakowiczem Zaleskim w historycznym wydaniu Koła Kultury 10 lutego o 21.05

Jolanta Drużyńska rozmawia z ks. T.Isakowiczem Zaleskim

Ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski  polski Ormianin, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, działacz społeczny, historyk Kościoła, wieloletni uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL, poeta, pisarz a także opiekun osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz współzałożyciel i prezes Oświatowego Towarzystwa Integracyjnego i Fundacji im Brata Alberta w Radwanowicach.
Ks.Tadeusz Isakowicz Zaleski  jest autorem 14 ksiązek w tym  głośnej publikacji "Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej" .
"Na ścieżkach historii" najnowsza książka opublikowana nakładem krakowskiego Małego Wydawnictwa to wciągające, pisane jasnym obrazowym językiem felietony z podróży  po Siedmiogrodzie, Bałakanach czy Ukrainie.
Te ostatnie stały się pretekstem do radiowego spotkania. Przypomniani zostali m in znani  z konspiracyjnej działalności w czasie okupacji  i okresu powojennego:  bohaterowie, pochodzenia ormiańskiego: -  Leon Krzeczunowicz, który w imieniu ZWZ współtworzył organizację  ziemian i przemysłowców "Uprawa" wspomagającą działania ZWZ a potem AK.
- Walerian Józef Tumanowicz ps. „Jagodziński”, żołnierz legionów działacz ZW-AK, a po wojnie współpracownik WiN. Aresztowany przez bezpiekę w Krakowie w 1947 został skazany wyrokiem WSR za działalność niepodległościwą na karę śmierci. Wyrok wykonano.
Rozmowa o Kresach Wschodnich i ludobójstwie dokonach  na obywatelach  II RP  przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię oraz SS "Galizien" i inne ukraińskie formacje kolaboranckie  sprowokowała do postawienia ważnego i zasadniczego pytania " Skąd wzięła się taka nienawiść, której efektem było owo "genocidium  atrox"  i czy pojednanie polsko ukraińskie w kontekście tej zbrodni jest możliwe ? "

- Trzeba powiedzieć prawdę - mówił w programie  Ks Tadeusz Isakowicz -  Zaleski."Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli" .Uważam, że jedynym rozwiązaniem tych relacji jest powiedzenie prawdy przez wszystkich. Nie tylko przez rodziny pomordowanych, które się upominają o tę prawdę ale  przez zwierzchników religijnych, państwo polskie i  wspólną  [ w tym zwzględzie] politykę Polski i Ukrainy.

 

jd

100%
0%