|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Myślałem, że mnie tu nie chcą - Romek Marber po 70. latach odwiedza Polskę

Po 70 latach nieobecności w Polsce Romek Marber, wybitny brytyjski grafik polsko żydowskiego pochodzenia, współpracownik The Economist, New Society i Wydawnictwa Penguin po raz pierwszy publicznie opowiada o swoich dramatycznych przeżyciach w czasie II wojny światowej: w getcie bocheńskim, w Kl Płaszów, w czasie marszu śmierci w styczniu 1945 roku z Krakowa przez Oświęcim do Gliwic i w innych obozach niemieckich w Rzeszy.

Jolanta Druzynska rozmawia z Romkiem Marberem

Romek Marber. Fot.JD

Romek Marber urodził się w 1925 roku w Turku niedaleko Poznania. Po wybuchu wojny trafił do bocheńskiego getta. W 1942 roku dzięki pomocy niemieckiego oficera Gerharda Kurzbacha uniknął transportu do obozu zagłady w Bełżcu. Jego wojenne losy :utrata najbliższych, w tym matki i siostry- bliźniaczki, Romki a także ucieczka z getta i wydanie uciekinierów nazistom przez polskiego szmalcownika oraz pobyty w niemieckich obozch koncentracyjnych wszystko to sprawiło, że Marber nie chciał ale też - jak mówi - nie miał odwagi wrócić do Polski.

Po wojnie wyemigrował do Wielkiej Brytanii  gdzie ukończył prestizowy Royall College of Art.
W latach 60. nawiązal współpracę z tygodnikiem "The Economist, a potem został dyrektorem artrystycznym  magazynu Observer. W tym czasie związał się również z Wydawnictwem Penguin dla którego zaprojektował szatę graficzną, jednej z najbardziej popularnych serii wydawnictwa -kryminałów The Penguin Crime Series.

Po 70. latach nieobecności w wieku 90 lat, w listopadzie 2015 roku Romek Marber przyjechał do Krakowa, z pierwszą swoją w Polsce, wystawą. Artysta, którego prace są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ikon dwudziestowiecznej grafiki w historii bvrytyjskiego designu, jest w Polsce twórcą niemal nieznanym. Wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja jest pierwszą okazją dla polskiego widza do zapoznania się z jego projektami.

- Pracowałem w różnych dziedzinach grafiki, ale nie przypuszczałaem, że zrobię tyle projektów okładek  - mówi Romek Marber

mówi Romek Marber

Wystawa Romka Marbera w Żydowskim Muzeum Galicja ma charakter retrospektywny. Znalazły się na niej najważniejsze projekty Marbera, te dla magazynów "The Economist", "New Society", "Observer, "Queen Magazine", okładki dla wydawnictw Penguina, Pelikana, animacje stworzone na potrzeby filmu, plakaty, materialy reklamowe, logotypy, projekty typograficzne.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu w Brighton. Jej prezentacja jest możliwa dzięki wsparciu Fundacji Davida Berga.

 

"Romek Marber - Grafiki", wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie czynna do 18 kwietnia 2016 roku

 

 

jdruzynska/mat.pras

100%
0%