|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Krzysztof Muszkowski powraca

"MOST" to najnowsza i zarazem ostatnia publikacja, zmarłego w 2012 roku Krzysztofa Muszkowskiego.


Sam autor przedstawiał siebie tak : pisarz, dziennikarz, kapitan nawigator Polskich Sił Powietrznych (300 Dywizjon Bombowy); uczestnik Kampanii Wrześniowej 1939 roku; więzień sowiecki; sekretarz redakcji londyńskich „Wiadomości”; były vice-prezes i prezes Związku Pisarzy Polskich Zagranicą; członek Stowarzyszenia Pisarzy RP w Warszawie; członek Rady Nadzorczej Bain Dawes plc. w Londynie, Liveryman and Freeman of the City of London.K.Muszkowski in RAF uniform
Jego dokonania wojenne zostały wyróżnione Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939, Medalem Lotniczym, Medalem Wojska, Krzyżem Pamiątkowym 5-tej Kresowej Dywizji Piechoty, Krzyżem za Wojnę 1939, 1939-45 Star, War Medal, Defence Medal, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (Lotniczym).Muszkowski - żołnierz, Muszkowski - literat i Muszkowski - ojciec to temat opowieści którą w programie Jolanty Drużyńskiej snuli syn felietonisty Christopher Blauth - Muszkowski oraz historyk literatury prof Wojciech Ligęza
[

Posłuchaj: 

]

O ważności literatury dla K.Muszkowskiego pisze w wydanym w lipcu 2013 roku w krakowskim Małym Wydawnictwie "Moście" , autorka wstępu i opracowania Agata Wolsk a : "Literaturą, która stała się dla niego jednym ze sposobów przeżywania świata, zaraził się jeszcze w młodości, gdy podjął współpracę z periodykiem „Orka na ugorze“.W Anglii w 1943 roku pisał krótkie teksty radiowe, któreza aprobatą władz wojskowych nadawał Głos Ameryki. Zaś za czasów sekretarzowania Grydzewskiemu, publikował drobne utwory w „Wiadomościach“. Jego mistrzem literackim był Jan Parandowski, u którego cenił jasność wyrażania myśli. Sam używał języka precyzyjniei oszczędnie, ze świadomością wagi każdego słowa. Budował z nich krótkie, a przy tym niezwykle bogate w treść miniatury publikowane w „Dzienniku Polskim“, jego weekendowym dodatku „Tygodniu Polskim“ i „Nowym Czasie“."

O tym jak dużą wagę przywiązywał Krzysztof Muszkowski do literatury, do pisania mówili także goście programu :


[

Posłuchaj: 

]
Ze wstępu Agaty Wolskiej do "Mostu" K.Muszkowskiego :
"Wymykające się ciasnej klasyfikacji utwory Muszkowskiego często miały za punkt wyjścia współczesne wydarzenie, wspomnienie, rocznicę czy definicję pojęcia, które autor błyskotliwie analizował i wskazywał wielość interpretacji. W twórczości tej znaleźć można bogactwo faktów z życia powojennej londyńskiej Polonii, ale i refleksję nad współczesnym życiem kulturalnym i literackim, trzeźwe analizy polityczne i ekonomiczne czy świeże spojrzenie na rodaków przybywających ostatnio na Wyspy. Zapis osobistej historii nie ogranicza w niczym szerokości tematu i nie narzuca sentymentalizmu. Przeciwnie, starannośćjęzyka służy tu przekazaniu subtelnych emocji, a czasem ciętego dowcipu. Forma literacka jest odzwierciedleniem niezwykle spójnej osobowości autora, wynikającej z siły jego charakteru i głębokiej wiary"


Zdjęcie K. Muszkowskiego na stronie dzięki uprzejmości "Małego Wydawnictwa"


0%
0%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 1

A.Niemierko

Czwartek, 19 grudnia 2013, 21:55

Krzysztof Muszkowski powraca

Bardzo dziękuję w imieniu własnym i Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im.Adama Mickiewicza w Warszawie za tę wzruszającą audycję. Krzysztof, nasz starszy kolega, uzyskał maturę w 1932 r. w gmachu szkoły, którego 100-lecie obchodziliśmy w tym roku. Był to jeden z najbardziej okazałych budynków szkolnych w Warszawie. Nasze obecne Liceum mieści się jednak w innym miejscu, na Saskiej Kępie, a gmach, o którym wspominam stoi do dziś przy ul.Emiliana Konopczyńskiego. Mieści się tam teraz Zespół Szkół imienia Konopczyńskiego - założyciela naszej Szkoły w 1897 r. Był wybitnym pedagogiem i stworzył szkołę, która wydała wielu znamienitych Wychowanków m.in.Stafana Starzyńskiego, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Lesława Bartelskiego, Ryszarda Matuszewskiego, Wiesława Chrzanowskiego, Jana Kotta, Igora Szewczenkę, Edwarda Dziewońskiego, Jana Świderskiego, Jana Kobuszewskiego... Z wieloma z nich utrzymywaliśmy kontakt póki żyli; bywali w szkole na spotkaniach z młodzieżą. Z Krzysztofem mieliśmy też ścisłe kontakty, korespondowaliśmy, przesyłał nam swoje książki. Dużo pisał też o nim z Australii inny nasz Wychowanek, jego kolega z klasy Lech Paszkowski (zm.2013), niemniej zasłużony dla polskiej literatury. Dobrze znany Polonii Australijskiej. Może warto by było sięgnąć także i po jego bogaty życiorys oraz dokonania. W Polsce ukazały się 3 tomy jego pamiętnika "Na falach życia" (Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych). Fragmenty listów i publikacji Muszkowskiego oraz Paszkowskiego przedrukowywaliśmy w wydawanym co roku naszym biuletynie. Można je przeczytać na stronie mickiewicz.edu.pl (zakładka Stowarzyszenie Wychowanków). Serdecznie pozdrawiam Radio Kraków, które często słucham jadąc do swojej 100-letniej chaty na Spiszu Andrzej Niemierko - prezes Stowarzyszenia P.S. Namiary na tę stronę i audycję otrzymałem od Krzysztofa Blautha - naszego Wychowanka, bratanka Krzysztofa Muszkowskiego.AN.

Odpowiedz