|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ambasador Jan Ciechanowski

"Żaden naród i żaden Rząd będący rzeczywistym reprezentantem swojego narodu nie może nigdy zgodzić się na to, by decyzje w sprawie jego terytorium albo systemu rządów podejmowane były bez jego udziału" - pisał w swym oświadczeniu w lipcu 1945 roku Jan Ciechanowski ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej , odchodząc ze swojej placówki. O sprawie polskiej w czasie II wojny światowej od dyplomatycznej kuchni Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole kultury z prof Andrzejem Chwalbą z Uniwersytetu Jagiellońskiego

J.Drużyńska rozmawia z prof. A.Chwalbą

Od lewej: Ambasador Jan Ciechanowski, NN, premier Stanisław Mikołajczyk. Waszyngton czerwiec - lipiec 1944 Fot Datka Czesław / NAC

"Jan Ciechanowski ekonomista, absolwent uniwersyteu w Birmingham należał do najzdolniejszych i najbardziej doświadczonych polskich dyplomatów. Karierę w polityce zagranicznej rozpoczął po zakończeniu Wielkiej Wojny [...] W 1919 roku został skierowany do Londynu, gdzie objął stanowisko radcy Poselstwa RP. Pracował tam do 1925 roku, kiedy to awansował na ministra pełnomocnego i posła nadzwyczajnego w Stanach Zjednoczonych [...] podczas misji starał się politycznie i społecznie aktywizować Polonię w USA i trzeba przyznać, że odniósł na tym polu pewien sukces. Na stanowisku pozostał do 1929 roku, po czym powrócił do kraju, gdzie znalazł zatrudnienie w strukturach MSZ, nastepnie zas po śmierci ojca, zajął się zarządzaniem rodzinną firmą. W rządzie generała Sikorskiego we Francji, a potem w Wielkiej Brytani, Ciechanowski piastował stanowisko dyrektora generalengo w MSZ. Biorąc pod uwagę jego doskonałą znajomość realiów amerykańskich, nie było specjalnym zaskoczeniem, że premier generał Sikorski mianował go ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtownie, co nastapiło w lutym 1941 roku. [...] Trzeba podkreślić, że z punktu widzenia realizacji zasadniczych celów polskiej polityki zagranicznej w dobie wojennej placówka waszyngtońska - obok londyńskiej - należala zdecydowanie do najważniejszych punktów. Ciechanowski poleciał za ocean z żoną i dwójką młodszych dzieci. 5 lipca 1945 roku zakończył jednak służbę, gdyz uznał, że nie może być przedstawicielem nowych, wyłonionych po konferencji jałtanskiej władz w Warszawie - tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, zdominowanego przez komunistów i kontrolowanego przez Moskwę. Pozostał w Ameryce, gdzie dożył sędziwego wieku. Zmarł w Waszyngtonie w 1973 roku.

W 1947 roku opublikował w Nowym Jorku wspomnienia pt. Defeat in Victory ( Przegrani zwycięzcy). Tytuł doskonale oddaje czas, w którym ambasadorowi przyszło reprezentować interesy RP ... "

( Fragment wstępu autorstwa Andrzeja Chwalby do pierwszego polskiego wydania wspomnień Jana Ciechanowskiego "Przegrani zywcięzcy" . Wydawnictwo Literackie 2017)

100%
0%