Dachy zielone przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń zawartych w miejskim powietrzu - i gazowych, i  pyłowych.. Rośliny rosnące na takim dachu produkują w procesie fotosyntezy tlen, pochłaniając przy tym CO2.

Kurz, sadza, czy dym osadzają się na powierzchni roślin, a potem deszcz  spłukuje wszelkie pyły do gruntu. Wg. English Nature (2003) 1m kw. zielonego dachu redukuje masę pyłu zawieszonego w ciągu roku równą 0,2 kg.

Zielone dachy wchłaniają poza tym od 50% do 80% rocznego opadu deszczu spadającego na dach przez co wspomagają miejskie systemy kanalizacyjne w krytycznych sytuacjach. To wazne w przypadku zagrożenia powodziowego.

W Krakowie poza inwestycjami prywatnymi i deweloperskimi stosującymi dachy i tarasy zielone, w budowie jest nowy terminal na lotnisku w Balicach pokryty dachem zielonym oraz wiata na przystanku szybkiej kolejki na lotnisko. Ma tez powstać nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego, gdzie w projekcie jest również dach zielony. Została zbudowana Hala Sportowa Uniwersyetu Rolniczego - budynek pasywny z wysokimi trawami na dachu zielonym.

kp (korzystałam z tekstu"Dach w wielkim mieście, czyli do czego są nam potrzebne dachy zielone - postulaty dla samorządów, na przykładzie miasta Krakowa' autorstwa Piotra Wolańskiego i  Katarzyny Wolańskiej)