W polskiej części Karpat stwierdzono dotychczas 326 gatunków ptaków, 44 z nich są chronione  w ramach unijnej  dyrektywy, a  29 występuje w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”. Niestety, około 11% gatunków gniazdujących w tym regionie jest zagrożonych wyginięciem. Karpaty to prawdziwy raj - nie tylko dla ptaków, ale trzeba go chronić, aby przetrwał. Pomoże w tym najnowsza publikacja  „Ptaki polskich Karpat –  podsumowuje ona  kilkuletnie badania prowadzone w ramach projektu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zaprezentowano w niej  dane dotyczące  – ptaków leśnych, nadrzecznych, wysokogórskich, a także sów i ptaków szponiastych.
W najobszerniejszej części, poświęconej charakterystyce kluczowych gatunków ptaków polskich Karpat, skupiono się na 37 gatunkach rzadkich i zagrożonych. Przedstawiono tu m.in. ich obecne rozmieszczenia, liczebności i zagęszczenia, a także wymagania siedliskowe. Przeanalizowano najistotniejsze zagrożenia i zaproponowano działania ochronne. Znaczną część opisu gatunków oparto o wyniki zaawansowanych analiz statystycznych, które dodatkowo zaprezentowano w przejrzysty sposób na licznych rycinach i w tabelach.
Monografia opracowana została przez liczny zespół autorski. Wzbogacono ją fotografiami prezentującymi opisywane gatunki, najważniejsze karpackie siedliska ptaków oraz czynniki im zagrażające. Części opisowe książki poprzedzono szczegółową dokumentację dotyczącą metodyk inwentaryzacji ptaków i analiz danych. Książka zainteresuje nie tylko specjalistów, ale również miłośników ptaków i przyrody.

Co zagraża zwierzętom w Karpatach? Ewa Szkurłat zapytała o to Tomasza Wilka i Aleksandrę Pępkowską-Król z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków