Trwają dyskusje nad zmianami w ramach  Wspólnej Polityki Rolnej. Przyszła polityka rolna UE powinna być bardziej elastyczna, zrównoważona i odporna na kryzysy, aby rolnicy mogli nadal zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe w całej UE – uznał Parlament Europejski. Naukowcy i ekolodzy wskazują na powiązania rolnictwa ze zmianami klimatu. Już niedługo okaże się, czy miliardy euro, przeznaczone na wsparcie sektora rolnego, służyć będą ochronie czy destrukcji przyrody - mówi  Rafał Bobrek z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

Europosłowie nalegają na stworzenie usług doradztwa rolniczego w każdym państwie członkowskim i przeznaczenie co najmniej 30 proc. funduszy unijnych w każdym państwie członkowskim na pomoc rolnikom w walce ze zmianą klimatu, w zrównoważonym zarządzaniu zasobami naturalnymi i w ochronie różnorodności biologicznej.
Parlament Europejski optuje też za zwiększeniem sankcji dla tych, którzy wielokrotnie nie przestrzegają wymogów UE, na przykład w zakresie ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt.
Posłowie do PE chcą również, aby UE ustanowiła doraźny mechanizm składania skarg. Byłoby to rozwiązanie dla rolników i beneficjentów z obszarów wiejskich, którzy doświadczają niesprawiedliwego lub niekorzystnego traktowania w odniesieniu do dotacji UE, gdy występują niedociągnięcia w rozpatrywaniu skarg na szczeblu krajowym.

Z Aleksandrą Pępkowską -Król i  Rafałem Bobrkiem z Ogólnopolskiego Towarzystwa ochrony Ptaków rozmawiała Ewa Szkurłat.