Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie energetycznym, a przede wszystkim ze względów ekologicznych - na pewno warto instalować panele fotowoltaiczne.

W ramach obowiązującego programu Czyste Powietrze instalacje  fotowoltaiczne nie są dotowane, ale wspierane są pożyczką preferencyjną.

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej do 2020 roku Polska powinna zwiększyć udział OZE do 15% - póki co utrzymuje się on na poziomie około 11%.
 

Technologia fotowoltaiczna pozyskuje energię ze słońca. Wyprodukowany w ten sposób prąd inwestor może wykorzystać na własny użytek lub odsprzedać do zakładu energetycznego. Jednak zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych są kosztowne, a cała inwestycja zaczyna się zwracać dopiero po około 10 latach (w zależności od zużycia prądu i jego ceny).

Podczas wyboru paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę, że jest to zupełnie inne urządzenie niż kolektory słoneczne. Źródło energii, z którego korzystają jest to samo, jednak na tym podobieństwo się kończy. Panele fotowoltaiczne produkują prąd, a kolektory słoneczne podgrzewają wodę użytkową.

Fotowoltaika najlepiej działa, gdy znajduje się w niezacienionym miejscu. Jednak jest ona w stanie produkować energię nawet przy częściowej ekspozycji na słońce, poprzez korzystanie z promieniowania rozproszonego i rozbitego.

Korzyści związane z instalacją systemu fotowoltaicznego to

  • własna produkcja energii elektrycznej,
  • bezobsługowość instalacji,
  • nawet 30-40-letnia żywotność instalacji,
  • w przypadku nadwyżki prądu istnieje możliwość jego odsprzedania do sieci,
  • ochrona środowiska,
  • znaczne podniesienie wartości nieruchomości,
  • magazynowanie nadwyżki energii elektrycznej i możliwość wykorzystania jej w późniejszym czasie.

Koszty poniesione w związku z instalacją paneli fotowoltaicznych zwracają się inwestorowi po około 10 latach ich użytkowania.

 

 W ostatnich latach uruchomiono dotacje na fotowoltaikę, które mają pomóc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.

I  JESZCZE  JEDNA  WAŻNA  INFORMACJA:

15 kwietnia rozpoczął się nabór firm rekomendowanych w ramach programu termomodernizacji. Oferty mogą składać przedsiębiorcy, których działalność obejmuje docieplanie ścian zewnętrznych, docieplenie dachów, stropodachów, stropów pod ostatnią kondygnacją lub ostatnią ogrzewaną kondygnacją, docieplanie stropów pod nieogrzewaną piwnicą lub podłóg na gruncie, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych. Lista ma ułatwić mieszkańcom wybór podmiotu, który zrealizuje termomodernizację.

Oferta złożona przez wykonawcę musi zawierać wypełniony formularz, podpisany przez uprawnioną osobę oraz wszystkie wymagane załączniki, które można znaleźć tutaj.

Ocena i weryfikacja ofert dokonywana jest przez komisję naboru. Co ważne, nabór będzie prowadzony w sposób ciągły, a lista wykonawców rekomendowanych aktualizowana będzie raz w miesiącu.

Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej.

kp