Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Grzech ekologiczny

Biskupi zgromadzeni na synodzie amazońskim zaproponowali „stworzenie specjalnych duszpasterstw dla opieki nad naszym wspólnym domem” oraz „promocji ekologii integralnej na poziomie parafii i na każdym innym poziomie jurysdykcji kościelnej”. Zadaniem takich duszpasterstw ma być opieka nad terytorium oraz wodami, a także promocja encykliki Laudato si papieża Franciszka. 

"Kościół nie może udawać, że kryzys klimatyczny nie istnieje" - twierdzi  prof. Alessandra Smerilli - siostra zakonna i profesor ekonomii politycznej, pierwsza kobieta nominowana do Komisji Państwa Watykańskiego. Polscy duchowni już w ubiegłym roku napisali  list do wiernych. Jako grzech uznali m.in. marnowanie jedzenia, znęcanie się na zwierzętami i wyrzucanie śmieci do lasu. Czym jest grzech ekologiczny? Dokument synodu amazońskiego wyjaśnia, że „jest to grzech przeciwko przyszłym pokoleniom i przejawia się w aktach i nawykach zanieczyszczania i niszczenia harmonii środowiska, wykroczenia przeciwko zasadom współzależności i zerwania sieci solidarności między stworzeniami. Jest to także grzech przeciw cnocie sprawiedliwości”.

 

 

 

 

Warto przypomnieć, że 40 lat temu papież Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka patronem ekologów. 28.11. o  16.30 w Bazylice św. Franciszka w Krakowie odbędzie się uroczysta Msza św. dziękczynna za Patrona Ekologów z modlitwą za wszystkich dziś zaangażowanych w ochronę stworzenia. A o 17.15 w auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4) rozpocznie się debata nt. aktualności przesłania Patrona Ekologów wobec współczesnych wyzwań ekologicznych i klimatycznych.

Wypowiedzi prof. Alessandry Smerilli tłumaczył Piotr Abramczyk ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska.

Audycję przygotowała Ewa Szkurłat. 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię