Ekospotkania to audycja z której dowiesz się, co to jest eko-żywność, jak wykorzystywać odnawialne źródła energii, gdzie w Małopolsce są najlepsze "ekomiejsca". Ekospotkania to również meldunek o stanie ekologicznym regionu. Więcej

"Wyrzucając elektrośmieci do zwykłego śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo" - mówi  dr Henryk Buczak, prezes Biosystem Elektrorecykling Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

Freon z lodówek jest od 700 do 7000 razy  bardziej szkodliwy niż okryty czarną sławą dwutlenek węgla odpowiedzialny za dziurę ozonową. W sprzęcie elektrycznym i elektronicznym zawarte są też m.in. rtęć, kadm, czy azbest, które wywoływać mogą na przykład nowotwory, deformacje kości, a także prowadzić do bezpłodności.

"Nie można wystawiać tego sprzętu na zewnątrz, przy śmietniku" -  dodaje  Aleksander Traple, prezes Zakładu Przetwarzania Elektroodpadów Biosystem S.A. oraz wiceprezes Związku Pracodawców Branży - Elektro-Odzysk.

Każdego roku w  Polsce "produkuje" się  około 500 tys. ton elektrośmieci. Co roku ilość ta rośnie o około 5 procent.  Niestety większość zużytego sprzętu jest demontowana nielegalnie i oddawana na złom.

W Krakowie i okolicach istnieje usługa w pełni darmowego odbioru zużytego sprzętu  np. www.elektrosmieciarka.pl

Katarzyna Pelc