Zadrzewienia śródpolne mogą dostarczać nam bezpośrednich korzyści zdrowotnych i ciekawych doznań kulinarnych. Odpowiednio dobrane gatunki drzew i krzewów już w kilkanaście lat po nasadzeniu stanowią bogate źródło surowców, takich jak jadalne wysokowitaminowe owoce, zioła, pożytki pszczele­. Gatunki takie jak dzika róża, czereśnia ptasia, dereń jadalny czy śliwa tarnina dostarczają wysokowitaminowych owoców, które mogą być wykorzystywane do produkcji dżemów, konfitur, marynat, soków. 

Tarnina marynowana:

1kg owoców tarniny, 1 szklanka wody, 1 szklanka octu winnego, 1 kg cukru, mały kawałek cynamonu, kilka goździków

Przemrożone owoce tarniny myjemy, osuszamy, nakłuwamy drewnianą wykałaczką i wsypujemy do słoiczków. Wodę, ocet, cukier i przyprawy gotujemy. Słoiczki z owocami napełniamy gorącą zalewą, zakręcamy i pasteryzujemy 15 min. Przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu. Tarnina marynowana stanowi doskonały dodatek do wielu sałatek, szczególnie z fasoli.

Dżem z tarniny:

1 kg owoców tarniny, 0,4-0,5 kg cukru

Przemrożone owoce przebrać, umyć, osączyć i wydrylować Następnie owoce zasypać cukrem, zostawić na noc i na drugi dzień smażyć. Gorący dżem wkładać do słoików. Odwrócić do góry dnem, zostawić do ostygnięcia. Dżem jest trochę kwaśny i cierpkawy, ale wiele osób to właśnie w nim ceni.

Przysmak bawarski:

10-15 kiści kwiatów bzu czarnego, 15 dkg mąki, 2 żółtka, szczypta soli, 1/4 l piwa (może być mleko lub śmietanka), ubita piana z 2 białek, cukier puder

Z mąki, żółtek, szczypty soli i piwa (mleka lub śmietanki) przyrządzić gęsto lejące się ciasto. Pianę zbiałek dodać do ciasta i delikatnie wymieszać. Następnie zanurzać w cieście i smażyć w głębokim tłuszczu. Wyjąć, osuszyć na papierze kuchennym. Posypać cukrem pudrem i cynamonem.