Czy ważne jest dla Ciebie co jesz, w jakim środowisku żyjesz, jaka przyszłość czeka następne pokolenia? Jeżeli tak to pewnie już działasz dla ochrony klimatu. Efektywne wykorzystywanie energii, zrównoważony transport, powiększanie terenów zielonych, oszczędne gospodarowanie zasobami, segregowanie i przetwarzanie odpadów to przykłady takich działań. Zmiany klimatyczne przynoszą nowe wyzwania nie tylko w Arktyce czy na odległych wysepkach Oceanii, dotyczą również nas bezpośrednio. Skutkiem zmian klimatycznych jest między innymi nasilanie się występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak nawalne deszcze lub długotrwałe susze. A te mogą dotknąć każdego z nas.

 

W trakcie Climathonu uczestnicy dyskutować będą nad wzmocnieniem lokalnej aktywności dla ochrony klimatu. Tematy przewodnie: wzmocnienie instytucjonalne współpracy na rzecz ochrony klimatu,  wspólne działania instytucji miejskich, przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych i miejskich aktywistów oraz zaangażowanie mieszkańców do działania na rzecz ochrony klimatu. Razem możemy więcej. Najlepsze pomysły będą wdrażane w życie przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa. Dołącz do wydarzenia Climathon i miej w tym swój udział.

 

Otwarta debata rozpocznie się 28 października 2016 o godz. 15.00. Wśród gości zaproszonych na Climathon są przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, jednostek miejskich, środowiska naukowego i organizacji pozarządowych. 

Jednym z punktów Climathonu będą warsztaty w zespołach i panele eksperckie. Uczestnicy pod kierunkiem mentorów i ekspertów będą opracowywać swoje pomysły, możliwe do zrealizowania w naszym mieście. Tematyka to lokalne inicjatywy wzmacniające aktywność społeczną w bardzo szeroko zakreślonych obszarach: efektywne wykorzystywanie energii, zrównoważony transport, powiększanie terenów zielonych, oszczędne gospodarowanie zasobami, segregowanie i przetwarzanie odpadów, produkcja zdrowej żywności. O wyborze najlepszego projektu zadecyduje Jury z udziałem zaproszonych na wydarzenie ekspertów i gości.

Inicjatorem międzynarodowego przedsięwzięcia jest unijna organizacja Climate-KIC. W Polsce Climathon po raz pierwszy zorganizowany był w zeszłym roku we Wrocławiu. W edycji roku 2016 do Wrocławia dołączają Kraków i Warszawa. Udział jest całkowicie bezpłatny. W plan wpisane są posiłki oraz aktywności ruchowe.

Jak dołączyć do wydarzenia? Przewidywane są dwie formy uczestnictwa:

1)    udział w debacie i dyskusji mieszkańców Krakowa w piątek 28 października w godz. 15.00-17.30. Osoby zainteresowane proszone są o mailową rezerwację miejsc:[email protected]

2)    24-godzinna praca w zespołach projektowych, rejestrować można się indywidualnie lub zespołowo (przedstawiciel rejestruje całą grupę):https://goo.gl/forms/5Oi6QbbqqhvgeqFq2. Osoby chętne do pracy w zespołach proszone są o przyniesienie laptopów, a w miarę możliwości karimat, śpiworów, mobilnego Internetu. Liczba miejsc w zespołach jest ograniczona.