Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Plogging, czyli przyjemne z pożytecznym

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2019.11.23 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:30 )
Plogging to połączenie biegania ze... sprzątaniem. Dyscyplinę wymyślili Szwedzi, którzy szczególnie lubują się w pożytecznych działaniach. Połączyli słowa jogging ze szwedzkim plocka upp (podnosić). Popularność ploggingu rozszerzyła się później na inne kraje, bo w sumie... dlaczego nie?

 

Rozmaite akcje sprzątania lasów, szlaków górskich i brzegów rzeki są znane i popularne. To właśnie jest plogging, choć de facto najczęściej chodzi tu o bieganie.

- Ale spacery jak najbardziej można pod to podciągnąć - mówi Marcin Pawlik z krakowskiej fundacji Eco Travel - Biegniemy i widzą papierek schylamy się, podnosimy go i wkładamy do kieszenie, saszetki, albo worka, który ze sobą mamy.

To podwójna, a nawet potrójna korzyść. Ruszamy się, dbamy o środowisko i... dodatkowo ćwiczymy, bo przecież schylanie się angażuje dodatkowe mięśnie.

- A jak nazbieramy trochę więcej śmieci, to też dźwigamy to, co udało się zebrać - śmieje się Marcin.

Fundacja Eco Travel organizuje co jakiś czas zawody w ploggingu. Nazywają się Trash Run.

- My to jeszcze rozszerzamy o segregację - mówi szef fundacji - Uczestnicy dostają kilka kolorowych worków, a na mecie, oprócz czasu, punktowany jest również właściwy sposób posegregowania zebranych śmieci.

Plogging można uprawiać wszędzie, ale najlepiej robić to w lesie i na mało uczęszczanych terenach, gdzie rzadko pojawiają się ekipy sprzątające, więc i śmieci zalegają dłużej. Po lesie biega czy spaceruje się dużo przyjemniej.

Paradoksem jest to, że najlepiej by było, gdyby wkrótce ta dycyplina zanikła...

- Chciałbym dożyć chwili, kiedy przestaniemy uprawiać plogging, bo ludzie nie będą śmiecić i nie będzie on potrzebny - przyznaje Marcin Pawlik

Na razie jedank plogging wciąż ma się dobrze, więc warto od czasu do czasu wybrać taką formę treningu...

 

Marcin Pawlik z fundacji Eco Travel (fot. Maciej Skowronek)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię