Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dzień Wody: Kranówka dla aktywnych

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2020.03.21 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:03 )
22. marca przypada Światowy Dzień Wody. Przy tej okazji pytamy czy woda z kranu nadaje się do używania przez sportowców. Zdania wciąż są podzielone: ludzie nie są do końca przekonani, a dostawcy wody zapewniają, że nie ma się czego obawiać.

fot. Pixabay

Od 10 lat ideę czystej wody prosto z kranu promują Wodociągi Krakowskie. Przekonują, że nie trzeba jej przegotowywać, ani filtrować, tylko od razu nalać do szklanki czy bidonu i korzystać

- Z naszych badań, które zlecamy niezależnej firmie wynika, że kiedy zaczynaliśmy naszą kampanię, do picia wody prosto z kranu przyznawało się 20 procent mieszkańców - mówi Robert Żurek z MPWiK Kraków - Z danych z zeszłego roku wynika zaś, że jest to już 60 procent. Zatem krakowianie coraz częściej przestają się obawiać i sięgają po szklankę wody z kranu coraz częściej.

To jak się udaje zrobić tak, żeby ta woda nadawała się do picia prosto z kranu? Przecież pochodzi ona z rzeki lub  jeziora Dobczyckiego.

- Przede wszystkim dużo inwestujemy w najnowocześniejszy sprzęt do uzdatniania wody oraz w nasze laboratoria, która bez ustanku badają jej jakość. Tak więc z jednej strony mamy najbardziej wyrafinowane metody przygotowania wody d picia, a z drugiej - cały czas to kontrolujemy.

Czego się używa do uzdatniania wody?

Odeszliśmy już całkowicie od używania chloru gazowego. Zastąpiliśmy to podchlorynem sodu uzyskiwanym z soli kuchennej i promieniami ultrafioletowymi. Dzięki temu woda nie ma już zapachu, ani posmaku chloru, na co we wcześniejszych latach uskarżali się ludzie, bo uzdatnianie chlorem było powszechne. Dbamy też o to, aby woda nie była mętna, aby miała przyjemny orzeźwiający zapach i smak.

Tu płynnie przechodzimy do uprawiania sportu. Czy picie wody z kranu przy okazji aktywności sportowej jest dobre?

Tak. Nasza woda należy do wód średnio zmineralizowanych, czyli ma w sobie pewne pierwiastki. Jeśli weźmiemy pod uwagę nasze północno-zachodnie ujęcia, to ta woda przepływa przez jurę krakowsko-częstochowską, a więc ma w sobie dużo wapnia. Nasza woda, która miesza się w sieci zawiera wapń i potas. To są bardzo pożądane składniki dla odżywiania naszego organizmu. 

Pewnie nie każdy o tym wie, ale krakowska "kranowianka" jest używana podczas imprez sportowych, na przykład Cracovia Maratonu.

Skoro nasza woda nadaje się do picia prosto z kranu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby serwować ją uczestnikom imprez masowych. To nie tylko Cracovia Maraton czy Tour de Pologe. Największą były Światowe Dni Młodzieży. Wszędzie na trasie przemarszów młodzieży były rozlokowane nasze punkty. Młodzież piła naszą wodę i bardzo ją chwaliła. Pewne tabu zostało przełamane: wodę z kranu piją mieszkańcy, sportowcy, a także goście, którzy przyjeżdżają do Krakowa.

A w innych miastach też jest taki trend, że uzdatnia się wodę w podobny sposób?

Dyrektywa unijna wyraźnie mówi, że wszędzie na terenie Unii woda ma być zdatna do picia prosto z kranu. Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowe muszą się do tego dostosować. Natomiast kwestią otwartą jest czy ona dobrze smakuje i czy dobrze pachnie.

Czyli nie trzeba kupować wody w sklepie...

Jest to o wiele tańsze, a po drugie nie używamy plastikowych butelek i nie zaśmiecamy środowiska, co biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia ze świata, jest niezwykle ważne.

 

Rozmawiał Maciej Skowronek

 

Robert Żurek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:00

    Wojciech Dolatowski i Rafał Dziwisz o swojej pracy teatralnej

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię