- Aktywność trzeba oczywiście dostosować do wieku, typu cukrzycy i ewentualnych powikłań, jakie nastąpiły - mówi lekarz.

Na pewno przed rozpoczęciem uprawiania sportu z cukrzycą, trzeba się skonsultować z lekarzem, aby ustalić rodzaj i zakres aktywności.

- W przypadku cukrzycy typu pierwszego, który leczy się insuliną trzeba to bardzo dobrze opracować, znać swój organizm, wiedzieć jak reaguje i wiedzieć, jaką dawkę trzeba podać. Człowiek musi być właściwie sam dla siebie lekarzem, i zwykle pacjentom się to udaje. Wcześniej jednak potrzeba jest porządna konsultacja z lekarzem - tłumaczy dr Witek - Natomiast w przypadku cukrzycy typu drugiego, która dotyka głównie osoby starsze, to tu jeszcze dochodzą choroby towarzyszące: kardiologiczne, neurologiczne. To też trzeba wziąć pod uwagę, więc tu oprócz diabetologa, trzeba się skontaktować z lekarzami innych specjalizacji i ustalić z nimi zakres tej aktywności.

Będąc cukrzykiem można jak najbardziej startować nawet w zawodach! Dbając oczywiści o to wszystko, o czym wspomina dr Witek.

Są wręcz przykłady sportowców zawodowych cierpiących na cukrzycę, jak choćby mistrz olimpijski w wioślarstwie, Michał Jeliński, który może być wzorem i najlepszym dowodem, że można.

A najbardziej ekstremalnym przypadkiem jest Amerykanin, który cierpiąc od 40 kat na cukrzycę... zdobył Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, zwieńczając to wejściem  na Mount Everest. Zdobył też oba bieguny.

Czy trzeba jeszcze coś dodawać...?


SKO