Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

7.04.2018 - Niepisany kodeks biegacza

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2018.04.07 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 22:47 )
Istnieje coś takiego jak zbiór zasad zachowania wśród biegaczy. Niepisanych, ale jednak. Do pewnych wypracowanych przez lata zasad warto się stosować.

fot. Damian Radziak

Dotyczy to relacji między samymi biegaczami, ale też relacji między nimi, a innymi użytkownikami wspólnej przestrzeni.

Kiedy pytam początkujących lub mniej doświadczonych miłośników biegania, czy słyszeli o wspomnianych zasadach, wielu z nich odpowiada, że nie. I że chętnie by je poznali.

Przedstawiamy więc kilka pożądanych i nie pożądanych zachowań. Tematu zapewne nie wyczerpiemy, ale o pewnych podstawach biegowego savoir vivre uda nam się opowiedzieć.

Pomogą nam w tym doświadczeni biegacze i organizatorzy biegowych imprez: Paweł Żyła z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans i Michał Targosz z klubu I Ty Możesz Być Wielki Kraków.


1. Czy biegać w słuchawkach w czasie zawodów?

Teoretycznie to nie przeszkadza, a wręcz pozwala zabić nudę w czasie dłuższego biegu. A muzyka pomoże dodać gazu na trasie. Nasi eksperci zwracają jednak uwagę, że może to być też kłopotliwe dla innych.

- Kiedy na trasie jest ciasno, a ktoś kto chce nas wyprzedzić krzyknie "lewa wolna", to biegnąc w słuchawkach go nie usłyszymy - mówi Paweł Żyła - I wtedy sprawimy mu kłopot. Może dojść nawet do zderzenia.

Czasem podczas zawodów może też jechać karetka, aby udzielić komuś pomocy, samochód lub motocykl kogoś z obsługi czy też... zagubione auto, które nie zastosowało się do zamknięcia drogi!

Poza tym podczas imprezy... warto wyglądać jak zawodowy biegacz. Ci słuchawek nie mają.

A na niektórych zawodach - zwłaszcza za granicą - używanie słuchawek bywa zakazane. Takie zapisy pojawiają się w regulaminach i grożą dyskwalifikacją!

No i wreszcie... czy nie jest milej chłonąć atmosferę zawodów wszystkimi zmysłami i słyszeć doping publiczności zgromadzonej wzdłuż trasy?


2. Nie rzucać kubków po wodzie i opakowań po żelach byle gdzie!

- W Japonii na zawodach, jeśli ktoś rzuci kubek nie do kosza tylko gdzieś obok na trasę, to od razu wiadomo, że nie jest Japończykiem - mówi Paweł Żyła - Wśród Japończyków takie coś jest nie do pomyślenia. U nas rzuca się byle gdzie.

- Jest to nagminne - przyznaje Michał Targosz - Widziałem kiedyś na bulwarach wiślanych, jak trzy tygodnie po imprezie papierki po żelach walały się po okolicy. To źle wpływa na wizerunek miasta i samych biegaczy.

Kubek po napoju należy więc zostawić poza trasą, najlepiej w miejscu, gdzie jest większe skupisko kubków, tak aby organizatorzy szybko mogli to posprzątać. A na dobrze zorganizowanych imprezach przy punktach odżywczych są kosze lub worki albo specjalne parawany, gdzie gromadzi się wszystkie śmieci.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby włożyć plastikowy kubek czy papierek po batonie do kieszeni (jeśli ktoś ją ma) i wyrzucić, kiedy na trasie pojawi się kosz.


3. Nie wyprzedzać na ostatnich metrach

- Dotyczy to zwłaszcza panów, którzy nie powinni wyprzedzać pań na ostatnich metrach - tłumaczy Paweł Żyła - Często mówię to prowadząc imprezę. I panowie rzeczywiście, rozpędzeni niczym Ben Johnson, hamują nagle jak na filmach rysunkowych i przepuszczają panie. Podchodzą do tego ciepło...

Choć oczywiście trudno wymagać, aby ktoś, kto właśnie bije rekord życiowy nagle się zatrzymywał i tracił szansę na osiągnięcie sukcesu. Nie mówiąc już o sytuacji, w której w grę wchodzi zwycięstwo w zawodach.


4. Pozdrawianie się biegaczy podczas treningów

- Zwyczaj ten powstał, kiedy biegaczy było niewielu - mówi Paweł Żyła - Jak się mijało innego biegacza na trasie, machało się ręką jak na szlaku turystycznym. To jest bardzo miłe i pokazuje przynależność do rodziny biegowej.

Teraz biegaczy jest więcej, ale zwyczaj pozostał. Choć są miejsca, w których pozdrawianie się jest dość kłopotliwe. Na przykład krakowskie Błonia, gdzie biegaczy spotyka się nawet co kilka sekund. Wtedy ludzie ze zwyczaju rezygnują i chyba trudno im się dziwić.


5. Biegać tylko tam, gdzie wolno

Biegacz, w świetle przepisów jest osobą pieszą. Nie powinien więc trenować na ulicy, lecz na chodniku (i oczywiście w parkach i ścieżkach spacerowo-biegowych).

- Ale też powinien mieć na uwadze, że nie jest tam sam - zwraca uwagę Michał Targosz. A wieczorami powinien być widoczny - Powinien mieć odblask lub latarkę. No i przydałby się jednak jasny ubiór. Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że w czasie treningu wpadł na mnie biegacz, który był ubrany w ciemny strój i był niewidoczny.

Warto stosować się do przedstawionych, w większości niepisanych zasad. Biegacze uznawani są za fajnych ludzi. I dobrze, żeby tak pozostało.


Maciej Skowronek

 

Paweł Żyła (z prawej) w towarzystwie byłego olimpijczyka, Edwarda Stawiarza (fot. KKB Dystans)

 

Michał Targosz (fot. Ryszard Kułaga, Parkrun Kraków)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 10:09

    Marek Sowa: Pojedynek będzie wyrównany, ale jestem przekonany, że te wybory wygramy

  • 09:46

    Kraków: jest nagroda za znalezienie promieniotwórczego defektoskopu

  • 09:22

    Poznaliśmy szczegóły 30. kolejki Esktraklasy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię