Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

30.06.2018 - Nordic Walking

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2018.06.30 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 23:06 )
O Nordic Walking mówiliśmy już w Biegowej Grupie Wsparcia, ale postanowiliśmy do tego wrócić. bo... to wyjątkowa dyscyplina. Prosta i niezwykle pożyteczna i to dla wszystkich.

fot. Maciej Skowronek

Spacer z kijami kojarzy się głownie z osobami starszymi, widzianymi w parkach i na ścieżkach pieszo-rowerowych. Ale trenerzy są zgodni: to uniwersalna aktywność, która przydaje się nawet zawodowym sportowcom.

Jest popularna prawie tak bardzo jak bieganie i... podobnie jak w przypadku biegania, jest mnóstwo okazji do skorzystania z bezpłatnych zajęć.

Jednym z takich projektów jest Akademia Zdrowia Santandera. Treningi odbywają się w całej Polsce, raz w tygodniu, wszędzie o tej samej porze: we wtorki o 17.00.

W Krakowie można przyjść do Parku Lotników Polskich. Czekają tam profesjonalni instruktorzy.

Jednym z nich jest Stanisław Oclon

Nordic walking to alternatywa dla biegania? Dla kogo właściwie jest ta dyscyplina?

Jest to dyscyplina dla każdego. Może być alternatywą do biegania, może też być jako sport uzupełniający do innych dyscyplin. Ja na przykład jestem równocześnie trenerem tenisa stołowego. Mój kolega,który w kadrze narodowej jest trenerem od przygotowania fizycznego, raz w tygodniu serwuje członkom kadry trening nordic walking.

Nordic walking to wielu się kojarzy ze starszymi osobami, które spacerują z kijkami po parku.

Osobom starszym jest on również przydatny. Jeśli dobrze opanują technikę, to przynosi wymierne korzyści.

No właśnie. Bo wiele się mówi o właściwościach nordic walking. Nawet o takich, o jakich nam się nie śniło...

Tak, on wszechstronnie poprawia kondycję i zdrowie, rozwija mięśnie i przy tym nie powoduje urazów, ma zastosowanie w leczeniu wielu chorób, na przykład układu krążenia czy cukrzycy...

To co w takim razie to kroczenie z kijami powoduje...?

Angażuje duże grupy mięśniowe, zarówno górnej, jak i dolnej połowy ciała. Nie ma ryzyka przeciążenia którejkolwiek części ciała. Jest to idealne dla osób starszych czy otyłych, ponieważ posługując się kijami, odciążamy o ok. 30 procent stawy kolanowe.

Bo teoretycznie można spacerować bez kijków. I też to będzie dobre dla zdrowia.

Prawidłowa praca kijkami powoduje, że również możemy przećwiczyć górne partie mięśniowe, czego nie daje na przykład jazda na rowerze czy bieganie.

I tu dochodzimy do prawidłowego operowania kijami. To jak jak się okazuje, nie jest takie proste!

Trzeba poświęcić co najmniej trzy-cztery treningi na to, żeby opanować dobrze technikę nordic walking.

A co się stanie, jeśli tego nie opanujemy i będziemy niewłaściwie pracowali kijami? Nordic walking nie zadziała?

Nie uzyskujemy tych korzyści, które daje prawidłowe chodzenie z kijami.

Dlatego chyba przydają się zajęcia z instruktorem. Czy może da się samemu?

Samemu też można, natomiast najłatwiej i najlepiej jest z instruktorem, bo on może korygować pewne błędy, które się popełnia.

Ja powiem, że próbowałem nordic walking i po 5-kilometrowym marszu czułem mięśnie bardziej, jak po przebiegnięciu 10 kilometrów. To naprawdę działa!

To prawda i osoby, które przychodzą na trening mówią, że pierwszy raz od dłuższego czasu poczuły górne części tułowia - mięśnie barków, pleców, ramion i tak dalej.

Nawet jeśli ktoś na co dzień uprawia inne dyscypliny, to warto, żeby od czasu do czasu wziął kijki i trochę sobie pochodził?

Tak. Ja to stosuję jako trening uzupełniający. W ostatnim półroczu przebiegłem dwa maratony. Cztery razy w tygodniu biegam, natomiast trzy razy w tygodniu stosuję nordic walking.

To też pewna odmiana.

I regeneracja po biegu jest znacznie szybsza. Angażuję też inne grupy mięśniowe, natomiast nie przeciążam tych, które przeciążam w czasie treningu biegowego.


Rozmawiał Maciej Skowronek

 

Stanisław Oclon (fot. maciej Skowronek)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię