Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

24.06.2017 - Bieganie w upale

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2017.06.24 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 22:03 )
Z Biegową Grupą Wsparcia żegnamy się na okres wakacji. Mamy nadzieję, że urlopy zamierzacie spędzić aktywnie.

fot.Pixabay

W lipcu i w sierpniu pozostaniemy jednak w tematach dotyczących aktywności fizycznej, turystyki i rekreacji. W każdą sobotę po 8:30 połączymy się z naszymi reporterami, którzy będą opowiadali o atrakcjach w dwóch najpopularniejszych górskich miejscach odwiedzanych przez turystów: Zakopanem i Krynicy.

Ostatni przedwakacyjny odcinek BGW poświęciliśmy... bieganiu w upale!

Na co powinno się zwracać uwagę podczas treningów w gorące dni?

O tym opowiedzieli nam Gabriela Rolka i Kacepr Piech, trenerzy biegania i organizatorzy zawodów, m.in. Triady - Etapowych Biegów Górskich i cyklu Tour de Małopolska - odbywających się zresztą w lipcu, a więc w upalnym szczycie.

Bardzo duży upał przeszkadza w bieganiu? Czy jest taka temperatura, przy której powinniśmy ograniczyć wysiłek. albo wręcz z niego zrezygnować?

Ten problem może dotyczyć osób, które nie trenują regularnie i nie znają za dobrze swojego organizmu. Zawsze jednak można uciec z treningiem albo wcześnie rano, albo wieczorem. Wtedy temperatury są znacznie niższe.

Mam wrażenie, że upały mogą być nawet groźniejsze, niż duży mróz

Czasem się zdarza, że nie mamy czas tylko w ciągu dnia

Albo bierzemy udział w zawodach!

Tak, i wtedy nie ma wyjścia, trzeba startować. Podstawa to nawadnianie. Na taki standardowy trening polecamy wziąć z sobą wodę. Powszechne są paski, w które można wsadzić butelkę lub bidon, czy nawet małe plecaczki. Kiedy zbieramy się na trening może nam się wydawać, że nie jest aż tak gorąco, ale po przebiegnięciu 5-10 minut wskazane jest branie co jakiś czas kilku łyków wody czy izotonika.

A czy jest jakaś ogólna zasada, ile tej wody powinno się pić...?

Wszystko zależy od organizmu. Generalnie należy napić się wody zanim poczujemy duże pragnienie, bo to oznacza, że już jest za późno i organizm daje nam sygnał, że ma jakieś ubytki. Lepiej pić częściej i mniejszą ilość wody - wtedy też unikniemy kolki - niż czekać do ostatniej chwili, kiedy organizm nam powie, że ma dość, bo może się to skończyć nieciekawie.

Jeśli chodzi o ubiór, to podstawą jest nakrycie głowy.

Na pewno trzeba mieć czapeczkę, bo wtedy słońce nie uderza prosto do głowy. Strój lekki, krótkie spodnie, koszulka najlepiej na ramiączkach. Najważniejsze, aby czuć się swobodnie, ale o czapce trzeba pamiętać.

I chyba warto się też... posmarować kremem z filtrem! Bo można sobie spalić skórę...

I wtedy jest efekt "opalenizny biegacza", czyli równo z koszulką i spodenkami. Nie wygląda to zbyt elegancko. Kiedy się opalamy, to się opalajmy, ale na bieg warto skórę zabezpieczyć.

Organizując biegi spotykacie się z osobami, które nie są dobrze przygotowane do biegania w upale?

Zdarza się. Przed biegiem trzeba zawsze dowiedzieć się, ile mamy na trasie punktów nawadniania. Niektórzy organizatorzy po macoszemu traktują ten temat w lecie. My na naszym biegu na 10 kilometrów mamy aż 5 takich punktów, czyli co 2 kilometry. Ale są biegi, gdzie nie ma ich w ogóle. Wtedy trzeba mieć własną wodę ze sobą.

Macie obawy, że na trasie może się stać coś złego? Bywałem na takich biegach, gdzie temperatura przekraczała 30 stopni i służby ratunkowe miały sporo pracy.

Oczywiście ryzyko jest zawsze wpisane w organizację zawodów przy takiej temperaturze. Organizator powinien się więc postarać, sprawdzić prognozę pogody i ewentualnie dołożyć dodatkowe punkty z wodą. Jeśli na takim biegu co 5-8 minut weźmiemy parę łyków wody, to powinno wystarczyć do ukończenia go z przyjemnym zmęczeniem.

W czasie takich biegów nie ma co bić rekordów życiowych...

Oczywiście. Rekordy bijmy wiosną i jesienią - latem bawimy się bieganiem, możemy też startować w biegach górskich, gdzie czas ma mniejsze znaczenie. A takie biegi też często odbywają się w terenach leśnych, gdzie jest naturalne zacienienie.

Warto też przypomnieć, zwłaszcza tym biegaczom, którzy mają pierwsze zawody dopiero przed sobą, że... biegamy na własną odpowiedzialność!

Zgadza się. Przed biegiem zawsze podpisujemy stosowne oświadczenie. Dobrze jest przed rozpoczęciem startów zrobić sobie standardowe badania serca, przegląd swojego organizmu. Jeśli coś jest nie tak, to wychodzi to zaraz na początku. A jeżeli jest tok, to mamy pewności, że zrobiliśmy wszystko aby ograniczyć ryzyko...

 

Rozmawiał Maciej Skowronek


Audycja Biegowa Grupa Wsparcia wróci po wakacjach, we wrześniu! A tymczasem życzymy Wam udanego lata i aktywnie spędzonego wypoczynku

 

Gabriela Rolka i Kacper Piech (fot.Maciej Skowronek)

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię