Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

17.11.2018 - Smog wrogiem sportu

  • Rusz się!
  • date_range Sobota, 2018.11.17 08:35 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 22:57 )
To co roku temat dyżurny. Późną jesienią i zimą w uprawianiu sportu nie przeszkadza kiepska pogoda (dla kochających sport to żaden problem) i jesienno-zimowa chandra (na którą sport jest najlepszym lekarstwem), ale kiepska jakość powietrza, która w zgodnej opinii lekarzy jest zaprzeczeniem jego zdrowotnych aspektów. Co robić, a czego nie robić, kiedy PM 10 i 2,5 są obecny w nadmiernej ilości? Radzą znana krakowska lekarka i znana polska lekkoatletka.

fot. Teresa Gut

 

Niedawno w Krakowie tzw. Air Run zorganizowała jedna z firm ubezpieczeniowych, która promuje zdrowy tryb życia (wszak w jej interesie jest, by klienci utrzymywali się w zdrowiu jak najdłużej). Dobrze, że stało się to w momencie, kiedy smog jeszcze nie atakował tak bardzo. Tłum uczestników chciał zwrócić uwagę na fakt, że chce uprawiać sport i że chce to robić w zdrowych warunkach. Wciąż nie jest to jednak łatwe.

- Jak jest bardzo źle z powietrzem, to nie biegam - przyznaje jeden z uczestników - Późną jesienią i zimą rzadko powietrze jest dobre i wtedy odpuszczam. Wybieram crossfit albo basen.

Znana polska biegaczka Joanna Jóźwik, reprezentantka Polski na średnich dystansach przyznaje, że czasem zdarza się jej biegać w smogu

- Jak jestem w cyklu treningowym, to nie mam innego wyjścia. Muszę wykonać założony plan. Zawsze sprawdzam jakość powietrza. Mam tę wygodę, że zawsze mogę pojechać do lasu albo skorzystać z hali lekkoatletycznej.


Rady Joanny Jóźwik

- Przed treningiem sprawdzić jakość powietrza

- Przy wysokich stężeniach wybrać się poza miasto, na przykład do lasu

- Założyć dobrej jakości maskę antysmogową

- Odpuścić trening


Uprawianie sportu w czasie smogu kategorycznie odradza Anna Prokop-Staszecka, lekarz pulmonolog i dyrektorka szpitala Jana Pawła II w Krakowie.

- Wtedy sport to nie jest zdrowie. Jeżeli wysiłek fizyczny wymaga kilkukrotnego zwiększenia objętości i częstości oddechu, to wtedy razem z wdychanym powietrzem "deponuje" się te wszystkie szkodliwe substancje pod zwiększonym ciśnieniem.

Prokop-Staszecka jest też sceptyczna, jeśli chodzi o używanie maseczek antysmogowych w czasie treningów na powietrzu.

- Maseczka powoduje, że jeszcze bardziej jest zwiększony wysiłek mięśni oddechowych. Oddycha się częściej. Na filtrze maseczki te wszystkie pyły osiadają, więc i tak pod jeszcze większym ciśnieniem "zasysa" się te substancje. Jestem przeciwna temu, aby na siłę uprawiać sport na zewnątrz w czasie smogu


Rady Anny Prokop-Staszeckiej

- Uprawiać sport na zewnątrz wyłącznie wtedy, kiedy powietrze jest czyste

- Gdy przekroczenia norm są zbyt wysokie, zamienić ćwiczenia na zewnątrz na ćwiczenia w pomieszczeniu (siłownia, basen, fitness lub crossfit)

- Urządzić sobie mini-siłownię w domu (hantle, rower stacjonarny lub ćwiczenia wykonywane bez pomocy przyrządów)


Jak co roku trudny jesienni-zimowy okres trzeba przetrwać. Na nowo odkryć przyjemność z bycia na pływalni albo... podwójne korzyści (czyli aktywność plus obcowanie z przyrodą) z wyjścia do lasu.


TG

 

fot. Marek Lasyk

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię