Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

O nagrodach, wspomnieniach i mitach.

W Alfabecie dzisiaj spotkanie z laureatami przyznanej po raz pierwszy w Krakowie Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci.


Nagrodę zdobył Karol KaeRel Kalinowski za książkę "Kościsko" (Kultura Gniewu). To komiksowa opowieść, w które autor wykorzystuje motywy z mitologii słowiańskiej. Kościsko to nazwa miejscowości, do której trafiają głowni bohaterowie jego historii. Więcej opowie o niej w audycji, chociaż niechętnie zdradza tajemnice, których pełna jest książka.

Nagrodę publiczności otrzymały  Barbara Caillot-Dubus i Aleksandra Karkowska  za książkę "Na Giewont się patrzy" (Oficyna Oryginały), w której najstarsi górale wspominają swoje dzieciństwo. Jak mówi  Barbara Caillot-Dubus, ta nagroda należy się przede wszystkim bohaterom książki. W audycji dowiemy się jak autorki do nich docierały i czy to jest bardziej książka dla dzieci czy dla dorosłych.

Na wspomnieniach  oparta jest też przypowieść Justyny Bednarek "O srebrnej łyżce".Autorka zachęca do poszukiwania i opisywania rodzinnych pamiątek i rozmów o wydarzeniach z przeszłości. Książka wydana przez Egmont w serii "Poczytaj ze mną" została zilustrowana przez Daniela de Latour'a.

W cyklu do słuchania przypomnimy jedną z płyt wydana przez BUKĘ. W cyklu Mity greckie. Opowieści z zaczarowanego lasu fragment Głowy Meduzy przeczyta Krzysztof Tyniec.


Będzie tez coś dla fanów motoryzacji. czyli "Szybka historia samochodu" Marcina Przewoźniaka (Zielona Sowa). Kto wynalazł kierownicę? Skąd się wzięły znaki drogowe? Które samochody zostały gwiazdami filmowymi? odpowiedzi znajdziecie w tej książce napisanej z pasją i humorem.

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię